"صحو"

آشنایی با خرید طلا(اصل)

آشنایی با خرید طلا
اقتصاد 
هر چیزی تقلبی‌اش بد است؛ طلای تقلبی از همه‌چیز بدتر! چون در کشور ما عده زیادی از مردم طلا را بیشتر به عنوان پس‌انداز می‌خرند تا زینت و وای به روزی که سرمایه زندگی کسی تقلبی از کار درآید.

تصور کنید زوج جوانی که تازه مراسم عروسی‌شان را پشت‌سر گذاشته‌اند و به این نیت که از سکه‌ها و شاید طلاهایی که در مراسم‌شان هدیه گرفته‌اند، سرمایه‌ای برای زندگی‌شان فراهم کنند یا حتی پول پیش خانه اجاره‌ای‌شان را جور کنند، به یک طلافروشی می‌روند و آنجا متوجه می‌شوند نیمی از سکه‌ها و طلاهایی که هدیه گرفته‌اند، آن ارزشی را که به نظر می‌رسد، ندارند؛ چه حالی پیدا می‌کنند.

مهندس پورهاشم - مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران - هفته پیش درباره کنترل مصنوعات طلا هشدار داد و گفت: «اداره استاندارد در 6ماهه ابتدای سال جاری، 46واحد عرضه‌کننده طلای تقلبی را شناسایی و به دادگاه معرفی کرده است». او معتقد است؛ «ایجاد مراکز ذوب مصنوعات و شرکت‌های بازرسی و تغییرات در نحوه نظارت باعث ساخت مصنوعات با عیار طلا جامعه می‌شود».

عیار پایین به نام طلا

کورش گوهربین - رئیس اتحادیه طلا و جواهر - در گفتگویی با همشهری به تقلب در بازار طلا و جواهر اشاره کرده بود؛ «این روزها آفت جدیدی دامن طلافروشی‌های شهر را گرفته و آن پایین بودن عیار واقعی سکه‌هاست».

گوهربین در این‌باره گفته است؛ «بعضی از مشتریانی که برای خرید سکه به طلافروشی‌ها می‌روند، سکه‌هایی با عیار پایین‌تر از حد استاندارد را به جای سکه‌های معمولی خریداری می‌کنند و تا زمانی هم که قصد فروش سکه‌ها را نکنند، از تقلبی بودن آنها باخبر نمی‌شوند».

مشکل عیار پایین، اولین و مهم‌ترین مشکل خریداران است. رئیس اتحادیه طلا و جواهر می‌گوید: «بهترین راه پیشگیری از چنین زیان هنگفتی، این است که خریداران حتما به واحدهای طلافروشی‌ای مراجعه کنند که زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر هستند؛ در غیر این صورت اگر تخلفی صورت گیرد، اتحادیه هیچ مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت».

 البته این‌طور که طلافروش‌ها می‌گویند، مؤسسه استاندارد هر ماه یک بار مراجعه می‌کند و یک نمونه از اجناس را به آزمایش می‌برد، البته نمونه‌کارها متعلق به شرکت‌های ساخت طلاست و خود آنها پاسخگو هستند؛ در صورتی که عیار جنس طلای آزمایش شده پایین باشد، خریدار از طلافروش شاکی و طلافروش هم از شرکت سازنده شاکی خواهد شد.

اطمینان برای خریداران
دیگر آن دوران گذشته که عیار اشرفی‌ها را با دندان می‌سنجیدند. حالا دیگر نه دندان‌ها مثل سابق است و نه اشرفی‌ها. امروز دیگر اعتبار طلاها به طلافروش است و کاغذپاره‌ای که به عنوان فاکتور طلا به دستمان می‌دهند، فاکتوری که قرار است به قول خود طلافروش‌ها برایمان ضمانت به همراه بیاورد و امنیت سرمایه‌گذاری، اما وای به روزی که فاکتورها با حقایق منطبق نباشند و بی‌ربط باشند.

 آن وقت است که کار خریدار درمی‌آید. در پله‌های دادگاه سرگردان می‌شود تا شاید بتواند به قاضی ثابت کند طلایی که خریده، تقلبی است. اما طلاهای تقلبی چقدر از بازار طلا و جواهرات ما را اشغال کرده‌اند؟

کورش گوهربین می‌گوید: «معمولا طلاهای همه واحدهای طلافروشی هر ماه یک‌بار توسط بازرسان اتحادیه طلا و جواهر کنترل و نمونه‌برداری می‌شوند تا طلای تقلبی ساخته نشود. علاوه بر آن در فاکتور فروش قید می‌شود که عیار طلا 18 است و مارک سازنده طلا هم مشخص است که نشان‌دهنده هویت فروشنده آن است».

 گوهربین می‌گوید؛ تمهیداتی هم برای بالابردن ضریب اطمینان خریداران پیش‌بینی شده است؛ با مؤسسه استاندارد هماهنگ شده تا در آینده‌ای نزدیک علاوه بر انگ 750 که درون محصول حک می‌شود، انگ استاندارد (کدی از طریق مؤسسه استاندارد) هم به خود تولیدکنندگان داده شود تا این انگ نیز علاوه بر انگ 750 درون محصول حک شود.

طلافروش کم نگذارد

وزن مهم است. یک گرم بالا و پایین می‌تواند انتخاب مشتری را هزاران تومان بالا و پایین ببرد. ترازوی طلافروشی باید از ترازوی میوه‌فروشی دقیق‌تر باشد تا طلا و قیمت آن همان‌طور که هست، به مشتری ارائه شود.

کورش گوهربین می‌گوید: «چون ترازوهای طلافروشی‌ها دیجیتالی است و از طریق مؤسسه استاندارد کنترل شده، امکان خطا در آنها وجود ندارد؛ با وجود این، سالی یک بار نیز ترازوها توسط اتحادیه طلا و جواهر بازبینی و کنترل می‌شود».

 البته معمولا خود طلافروشان ترازوهای خود را هرروز تنظیم می‌کنند. از اتحادیه هم سالی یک‌بار و از مؤسسه استاندارد نیز 6ماه یک بار برای تنظیم دقت ترازو
مراجعه می‌کنند.

زمرد یا سنگ‌ ریزه

به هر حال، هر چقدر هم که باهوش باشیم و سرمان کلاه نرود، باز هم نمی‌توانیم اصل یا تقلبی بودن سنگ‌های قیمتی را بفهمیم.

گوهربین می‌گوید: «طلافروشان هم اگر می‌توانند اصل را از تقلبی تشخیص دهند، به دلیل دوره‌های تمییز و تشخیص تخصصی است که قبل از کسب جواز کسب می‌گذرانند. بهتر است خریداران نیز جواهرات و سنگ‌های قیمتی را فقط و فقط از واحدهایی که زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر هستند و پروانه کسب دارند، خریداری کنند تا اگر خلافی صورت گرفت، از سوی اتحادیه قابل پیگیری باشد».

اگر سرمان کلاه رفت

اگر فردی طلایی تقلبی خریداری کند و میزان گرم محاسبه شده از طرف طلافروش درست نباشد یا عیار طلا پایین‌تر از 18 باشد، در صورت تایید این امر دریافت مبلغ نقدی از طلافروش امکان‌پذیر است.

 این را رئیس اتحادیه طلا و جواهر می‌گوید؛ «در این صورت مشتری باید با به همراه داشتن فاکتور خرید و جنس به اتحادیه مراجعه کند. در آنجا بعد از بررسی کارشناسی و تایید خلاف، با طلافروش خاطی برخورد شده و قطعا دریافت مبلغ نقدی خریدار امکان‌پذیر است».

وجدان طلا فروش

طلافروش حق ندارد طلای نویی را که به قیمت طلای کهنه می‌خرد، دوباره به فرد دیگری بفروشد و این عمل خلاف قانون است.

بله، برای همه پیش می‌آید که طلای کهنه بخرند و قیمت طلای نو را بپردازند و سرشان یک کلاه حسابی برود.

کوروش گوهربین در این‌باره می‌گوید: «در صورت مشاهده این قضیه با واحدهای طلافروشی خاطی برخورد خواهد شد. البته در عمل زیرنظر گرفتن همه طلافروشی‌ها در تمام طول روز و نظارت بر عملکرد تمام ساعات روزانه آنها کاری محال است». این حرف رئیس اتحادیه، یعنی مشتری‌ها خودشان باید حواسشان ‌جمع باشد.

متاسفانه هیچ ملاکی برای تشخیص طلای نو از طلایی که پس از چند روز به قیمت طلای کهنه خریداری شده - اما هنوز نو است - وجود ندارد. اتحادیه نمی‌تواند بر عملکرد تمامی طلافروشی‌ها نظارت روزانه داشته باشد، تنها عاملی که ممکن است باعث شود طلافروش طلای نویی را که اجرت و سود آن را کم کرده و دوباره آن را خریده، به فرد دیگری به‌عنوان طلای نو نفروشد، وجدان خود طلافروش است.

حتی اگر همه دستگاه‌های نظارتی هم بسیج شوند، تا وقتی خود مردم توجه نکنند که از کجا باید خرید کنند و با چه کسی معامله نکنند،  بازار تقلب در جواهرات داغ می‌ماند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 19:36  توسط فرشته رمضانی  | 

آشنایی با خرید کفش

آشنایی با خرید کفش
مهارت‌های زندگی 
هر‌سال نزدیک عید که می‌شود، خرید کیف و کفش و پوشاک در برنامه اکثر خانواده‌های ایرانی قرار می‌گیرد.
در این میان شاید خرید کفش مناسب یکی از سخت‌ترین کارها باشد. به خصوص برای خانم‌هایی که هم می‌خواهند کفشی زیبا و شیک بخرند و هم مجبورند از میان انبوه کفش‌های پاشنه‌بلند و پنجه باریک، کفش مناسب خود را انتخاب کنند.

در هر حال ممکن است این توصیه‌ها در هنگام خرید کفش به کارتان بیاید:

1. برای خرید کفش زیاد سحر‌خیز نباشید و سعی کنید خریدتان را در انتهای روز انجام دهید، چون پیاده‌روی در طول روز باعث می‌شود پایتان ورم کند و بزرگتر شود.

2. قالب کفش‌های مختلف متفاوت است بنابراین فقط با توجه به سایز کفش، آن را نخرید.

3. هرگز کفشی را که تنگ است به خیال اینکه جا باز می‌کند، نخرید.

4. از خرید کفش‌هایی که پاشنه خیلی بلند با کفی بسیار ضخیم دارند، خودداری کنید.

5. کف زیر کفش نباید کاملا صاف باشد. بهتر است کف کفش آجدار باشد تا از لیز خوردن جلوگیری کند..

6. یادتان باشد بهترین قالب کفش مدلی است که یک تا 2‌سانتی‌متر پاشنه داشته باشد و قسمت جلویی آن گرد باشد و بدترین مدل کفش مدلی است که بیش از 3‌سانتی‌متر پاشنه داشته باشد و نوک‌تیز باشد.

7. قسمت جلویی کفش که فضای لازم برای حفظ انگشتان را تامین می‌کند، باید گرد باشد. مدل‌های به اصطلاح نوک تیز فضای کمی‌را برای انگشتان تامین می‌کنند و به همین علت توصیه نمی‌شود.

8. کفش‌ باید انعطاف لازم را داشته باشد. کفش‌هایی که سفت و انعطاف‌ناپذیرند مانع راه رفتن طبیعی می‌شوند و باعث ایجاد پینه و میخچه در پا می‌شوند.

9. صندل‌های لاانگشتی که در فصل تابستان بسیار متداول هستند، انتخاب خوبی نیستند. پوشیدن این مدل‌ کفش باعث تغییر در نحوه حرکات عادی و طبیعی می‌شود و در نهایت به پاها و زانو آسیب می‌رسانند.

10. کفش‌های روباز، مچ پا را نگه نمی‌دارد. این کفش‌ها به خصوص برای کودکان ایمنی چندانی ندارند.

11. توجه داشته باشید فضای اضافی جلوی کفش باعث می‌شود که پا درون آن بلغزد و تاول بزند. بهتر است بین نوک ‌بلندترین انگشت پا و نوک کفش حدود یک سانتی‌متر فاصله باشد.

12. جنس رویه کفش بسیار مهم است. بهترین رویه برای کفش، همان رویه چرم طبیعی است. چرم طبیعی، به علت دارا‌بودن منافذ طبیعی در بافتش، امکان تبادل هوا میان بیرون و داخل کفش را فراهم می‌کند. رویه مصنوعی به علت عدم تبادل هوا، باعث بوی بد پا و عرق کردن بیش از حد آن می‌‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 19:31  توسط فرشته رمضانی  | 

عکس: فردوسی‌پور در جلسه کنکور دکتری

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 18:35  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

خواص ازدواج برای دختر خانم ها

_ قبل از ازدواج وزن ایده‌آل با چهره‌ای بشاش، بعد از ازدواج چاق و افسرده و منزوی.
 نتیجه‌گیری اخلاقی: آمادگی بدن در مقابله با روزهای سخت

_ قبل از ازدواج ایستادن در صف سینما و استخر، بعد از ازدواج ایستادن در صف شیر و گوشت.
نتیجه‌‌گیری اخلاقی: آموزش ایستادگی

_ قبل از ازدواج تعطیلات رفتن به دیزین واسكی، بعد از ازدواج در تعطیلات شست و شوی خانه و لباس.
نتیجه‌گیری اخلاقی: پر شدن اوقات‌فراغت

_ قبل از ازدواج نوشتن كتاب شعر و رمان، بعد از ازدواج نوشتن داستان پرنده در قفس.
 نتیجه‌گیری اخلاقی: شهرت بادآورده

_ قبل از ازدواج صحبت تلفنی بی‌‌محاسبه زمان، بعد از ازدواج اتهام به پرحرفی حتی برای ده دقیقه.
نتیجه‌گیری اخلاقی: حفظ عضلات صورت

_ قبل از ازدواج رفتن به سفرهای هفتگی، بعد از ازدواج در حسرت رفتن به پارك سر كوچه.‌
نتیجه‌گیری اخلاقی: در امنیت كامل به سر بردن.
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 18:26  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

امنیت جهانی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


 


 

 

 

تاریخ : ۲۳فوریه ۱۹۸۱
محل : مادرید، اسپانیا
عکاس :
Manuel Perez Barriopedro / EFE
توضیح : پلیس نظامی، پارلمان اسپانیا را تصرف کرده است. عکاس از بیم توقیف عکس.ها ، نگاتیوها را در کفشش قرار داد.

ش
 

تاریخ : ۱۸سپتامبر ۱۹۸۲
محل : بیروت، لبنان
عکاس :
Robin Moyer / Black Star for Time Magazine
توضیح : کشتار فلسطینی.های اردوگاه آوارگان به وسیله فالانژهای مسیحی. در حالی که سربازان اسرائیلی مشغول تعریف کردن لطیفه برای هم بودند، عکاس این عکس برای ساعت.ها از جسدهای سوخته عکس می.گرفت.

 


 

 

 

تاریخ : ۳۰اکتبر ۱۹۸۳
محل : شرق ترکیه
عکاس :
Mustafa Bozdemir / Hurriyet Gazetesi
توضیح : بعد از یک زلزله، زنی جسد
۵ فرزندش را پیدا کرده است.

 


 

تاریخ : دسامبر ۱۹۸۴
محل : بوپال، هند
عکاس :
Pablo Bartholomew / Gamma
توضیح : جسد کودکی که بعد از نشت گاز سمی از یک کارخانه صنعتی فوت کرده. این عکس، نماد حرص و آز جهان صنعتی شد.

 


 

تاریخ : ۱۶نوامبر ۱۹۸۵
محل : کلمبیا
عکاس :
Frank Fournier / Contact Press Images
توضیح : یک دختر
۱۲ ساله بعد از وقوع آشتشفشان در میان خار و خاشاک به دام افتاده است، بعد از ۶۰ ساعت وی هوشیاری خود را از دست داد و فوت کرد.

 


 

تاریخ : سپتامبر ۱۹۸۶
محل : سان.فرانسیسکو، آمریکا
عکاس :
Alon Reininger / Contact Press Images
توضیح : ضایعات پوستی یک مبتلا به ایدز. این ضایعات پوستی نشان دهنده کاپوسی سارکوما هستند. در شرایطی که مجلات چندان تمایل نداشتند به اپیدمی ایدز بپردازند، عکاس این عکس با انتشار این عکس، بار دیگر باعث مطرح شدن نام این بیماری در جامعه شد.


 


 

تاریخ : ۱۸دسامبر ۱۹۸۷
محل : کره جنوبی
عکاس :
Anthony Suau / Black Star
توضیح : تقابل مادری با پلیش ضد شورش بعد از دستگیری پسرش. این عکس در جریان تظاهراتی که برای اعتراض به تقلب در انتخابات برگزار شده بود ، گرفته شد.

 


 

تاریخ : دسامبر ۱۹۸۸
محل : شوروی
عکاس :
David Turnley / Black Star / Detroit Free Press
توضیح : زلزله ارمنستان

 


 

تاریخ : ۴ ژوئن ۱۹۸۹
محل : بیجینگ، چین
عکاس :
Charlie Cole / Newsweek
توضیح : یکی از مشهورترین عکس های جهان.
مرد تانک.ها یا شورشی ناشناس، لقبی است که رسانه.ها به یک فرد ناشناس چینی داده.اند که در جریان اعتراضات ۱۹۸۹ میدان تیانانمن با ایستادن در جلوی ستونی از تانک.های ضدشورش تی ۵۹ چینی، جلوی پیشروی آنها را گرفت.

عکس او یک روز بعد از سرکوب خشونت.آمیز گردهمایی دانشجویان چینی گرفته شد. این فرد ناشناس که کیسه.های پلاستیک در دست داشت و در حال عبور از خیابان بود یک.باره جلوی صف تانک.ها ایستاد و مانع پیشروی آن.ها شد. با تغییر مسیر تانک.ها او نیز جای خود را عوض کرد و پس از سد راه تانک.ها از تانک اولی بالا رفت و چیزهایی را به سرنشینان آن.ها فریاد زد.

اطلاعات کمی در مورد این مرد در دست است. کمی پس از رویداد، روزنامهٔ ساندی از زردنامه.های بریتانیایی این مرد را یک دانشجوی
۱۹ ساله به نام وانگ وِیلین معرفی کرد اما صحت این ادعا اثبات نشده .است. از آن زمان شایعه.های زیادی در مورد این فرد و احوال او سر بر آورده. است ولی برای هیچ.یک مدرک کافی ارائه نشده .است.

 


 

 

 

تاریخ : ۲۸ژانویه ۱۹۹۰
محل : کوزوو، یوگسلاوی
عکاس :
Georges Merillon / Gamma
توضیح : عزاداری برای مردی که در جریان تظاهرات برای اعتراض به لغو خودمختاری کوزوو کشته شده است.

 


 

تاریخ : فوریه ۱۹۹۱
محل : عراق
عکاس :
David Turnley / Black Star / Detroit Free Press
توضیح : گروهبان آمریکایی به خاطر مرگ یک سرباز در آخرین روز جنگ که ظاهرا بهترین دوستش بوده و اشتباها مورد هدف خودی قرار گرفته است، می.گرید.

 


 

تاریخ : نوامبر ۱۹۹۲
محل : باردرا، سومالی
عکاس :
James Nachtwey / Magnum Photos
توضیح : مادری فرزندش را آماده خاک.سپاری می.کند. کودک به خاطر قحطی فوت کرده است.


 


 

تاریخ : مارس ۱۹۹۳
محل : منطقه فلسطینیان، غزه
عکاس :
Larry Towell / Magnum Photos
توضیح : فلسطینیان بچه های خود را با اسلحه پرورش می دهند، تا در مقابل سربازهای اسرائیلی بایستند.

 


 

تاریخ : ژوئن ۱۹۹۴
محل : رواندا
عکاس :
James Nachtwey / Magnum Photos for Time magazine
توضیح : چهره مردی از قبیله هوتو که از سوی همِ.قبیله.ای.هایش به خاطر ظن به همکاری با قوم توتسی شکنجه شده است.
 


 

تاریخ : ۱۹۹۶
محل : کویتو، آنگولا
عکاس :
Francesco Zizola / Agenzia Contrasto
توضیح : قربانیان آتش سوزی در کویتو ناشی از جنگ داخلی
  

تاریخ : ۲۳سپتامبر ۱۹۹۷
محل : الجزیره، الجزایر
عکاس :
Hocine / AFP
توضیح : یک زن در خارج بیمارستانی که مجروحان و کشته.شدگان قتل عام بنت.الله به آن منتقل می.شوند، در حال شیون است.

 


 

تاریخ : ۶نوامبر ۱۹۹۸
محل : کوزوو، یوگسلاوی
عکاس :
Dayna Smith / The Washington Post
توضیح : بیوه یک سرباز ارتش آزادی.بخش کوزوو در مراسم تشییع جنازه شوهرش

 
 

تاریخ : آوریل ۱۹۹۹
محل : آلبانی
عکاس :
Bjorn Larsen / Berlingske Tidende
توضیح : یک مرد آلبانیایی در حال قدم زدن در خیابانی در
Kukës آلبانی که در آن خشونت.های نژادی شیوع زیادی دارد. عکاس موفق نشد با این مرد حرف بزند.

 


 

تاریخ : ۲۰۰۰
محل : تگزاس، آمریکا
عکاس :
Lara Jo Regan / for Life
توضیح : مادر مهاجران مکزیکی در حال درست کردن غذا

 


 

تاریخ : ژوئن۲۰۰۱
محل : پاکستان
عکاس :
Erik Refner / to Berlingske Tidende
توضیح : جسد یک پسربچه آواره افغان آماده خاک.سپاری می.شود.

 

 

تاریخ : ۲۳ ژوئن ۲۰۰۲
محل : قزوین ، ایران
عکاس :
Eric Grigorian / Polaris Images, the Armenija
توضیح : پسربچه.ای که پدرش در اثر زلزله مدفون شده. او شلوار پدرش را در دست گرفته.

 


 

تاریخ : ۳۱مارس ۲۰۰۳
محل : نجف، عراق
عکاس :
Jean-Marc Bouju / AP
توضیح : یک زندانی جنگ عراق، فرزندش را دلداری می.دهد.

 


 

تاریخ : ۲۸دسامبر ۲۰۰۴
محل : تامیل.نادو، هند
عکاس :
Arko Datta / Reuters
توضیح : زنی در ماتم نزدیکان کشته شده.اش در سونامی

 

 

 


 

تاریخ : اول آگوست ۲۰۰۵
محل : نیجر
عکاس :
Finbarr O'Reilly / Reuters
توضیح : مادر و فرزندش در یک مرکز اورژانس توزیع غذا

 


 


تاریخ :
۱۵ آگوست ۲۰۰۶
محل : بیروت، لبنان
عکاس :
Spencer Platt / Getty Images
توضیح : چند جوان پولدار، از منطقه بمباران شده جنوب بیروت توسط اسرائیل دیدن می کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 18:25  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

به نظرتون پشت این نقاشی ها چی بیداد می منه؟؟؟؟؟؟؟؟


 

تک تک نقاشیها با دقت نگاه کنید! بسیار زیبا هستند و کلی تفکر پشتشان...!

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 18:14  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

دوست دارید بدانید اگر با معشوق خود ازدواج کنید نتیجه چه می شود؟ پس این مطلب را بخوانید

دوست دارید بدانید اگر با معشوق خود ازدواج کنید نتیجه  چه می شود؟ پس این مطلب را بخوانیداگر می‌خواهید بدانید آیا ازدواج‌تان دوام پیدا می‌کند یا نه، به عکس‌های فارغ‌التحصیلی دبیرستان همسرتان نگاه کنید.
روانشناسان دریافته‌اند میزان لبخندهای افراد در عکس‌های قدیمی می‌تواند بیانگر موفقیت بعدی آنها در ازدواج باشد.
این پژوهشگران در یک آزمایش به عکس‌های فارغ‌التحصیلی از کالج در عده‌‌ای از افراد نگاه کردند و شدت لبخند آنها را از یک تا 10 نمره دادند. هیچکدام از افرادی که در 10 درصد بالا در شدت لبخند قرار داشتند،‌ بعدها طلاق نگرفته بودند،در حالیکه در افرادی که در 10 درصد پایین از لحاظ لبخند قرار داشتتند،‌ در یک چهار موارد ازدواج‌شان به طلاق انجامیده بود.
این نمره دهی به شدت لبخند بر اساس میزان کشیدگی در دو عضله بود: یکی عضله‌ای که کنار دهان را به بالا می‌کشد، و دیگر عضله‌ای که دور چشم‌ها چین می‌اندازد.

در آزمایش دوم، گروه پژوهشی از این افرادی که بالای 65 سال داشتند خواست عکس‌های دوران کودکی‌شان را بیاورند (میانگین سن در این عکس‌ها 10 سال بود). پژوهشگران به لبخند هر یک از این افراد نمره دادند، و دریافتند که در میان افرادی که بیشترین لبخندها زده‌اند، تنها 11 درصد طلاق رخ داده است، در حالیکه افرادی که در کودکی اخمو بودند،‌ در 31 درصد موارد شکست در ازدواج را تجربه کرده بودند.
در مجموع این نتایج بیانگر آن بود که افرادی که در عکس‌ها‌ی‌شان اخمو بودند،‌ نسبت به افرادی که لبخند می‌زدند، 5 برابر بیشتر ممکن است طلاق بگیرند.
ماتیو هرتنستین، روانشناس در دانشگاه دو پاوو در ایالت ایندیانای آمریکا، سرپرست این پژوهش می‌گوید: "شاید لبخند زدن بیانگر داشتن دیدگاهی مثبتی به زندگی باشد. یا شاید افرادی که لبخند می‌زنند، افراد شادتری را به سوی خود جلب می‌کنند، و این ترکیب با احتمال بیشتری باعث ازدواجی درازمدت‌ شود. ما دقیقا علت این رابطه را نمی‌دانیم."

هرتنستین می‌گوید او به سایر توضیحات هم توجه کرده است،‌از جمله امکان این که افرادی که لبخند می‌زنند،‌دوستان بیشتری را به سوی خود جلب کنند، و اینکه شبکه حمایتی بزرگتری داشته باشند، که حفظ سلامت ازدواج را برای آنها ساده‌تر می‌‌کند.

این نتایج با الگوی بزرگتر مورد پژوهشی تطبیق دارد که بر اساس آن بسیاری ویژگی‌های شخصیتی را می‌توان با دیدن برش خیلی کوتاهی از رفتار فرد تعیین کرد.
ما اساسا خودمان را ظریف‌ترین و ساده‌ترین شکل‌ها آشکار می‌کنیم. و نشان داده شده است که لبخند زدن در عکس با شماری از صفات از جمله طبع عموما شادمان‌تر فرد همراهی دارد.

هرتنستین می‌گوید:" به نظر من یافته‌های ما با بسیاری از بررسی‌های دیگر در 5 تا 10 سال گذشته انجام شده‌اند،‌ تطبیق دارد، که نشان می‌دهند بروز عواطف مثبت به شدت در زندگی‌‌های ما اهمیت دارد. داشتن طبیعت مثبت و شاد پیامدهای سودمند بسیاری دارد."
این یافته‌ها از این لحاظ هم قابل‌توجه هستند، که نشان دادند رابطه میان عکس‌های گرفته شده از افراد در زمان جوانی و پیامد ازدواج که سال‌ها بعد رخ داده است، وجود دارد.
 هرتنستین می‌گوید: "این یافته‌های این نظر را تقویت می‌کند رویدادهای گذشته زندگی ما، در رابطه با موقعیت فعلی و وضع ذهنی ما، می‌تواند چیزهایی را پیش‌بینی کند که سال‌ها بعد رخ می‌دهند. نشان دادن تدوامی که در هستی ما وجود دارد،‌واقعا مهم است
."
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 18:8  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

عکسی فوق العاده جالب و دیدنی از شادمهر عقیلی که هرگز ندیده اید

 
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 18:6  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

عکس: 2 ماشین عروس عجیب اما جالب در ایران

 
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 18:5  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

فهرست سوالات روز خواستگاري

 


در اين مقاله عناويني از مهم ترين سوالات خواستگاري را برايتان بيان مي کنيم که بخشي از آن گفته ي خودتان است . البته نوشتن ليستي که شامل تمام سوالات لازم براي شناسايي شريک آينده تان باشد غير ممکن است زيرا تفاوت هاي فردي ،شغلي،فرهنگي،اعتقادي و غيره در انسان ها باعث مي شود يک نسخه ي واحد کارساز نباشد .مي توان اصولي را بيان کرد که در فرهنگ ما براي داشتن زندگي موفق زناشويي لازم است اما شايد کافي نباشد. به همين دليل بعد از خواندن سوالات پيشنهادي ، خود شما نيز بايد تغييراتي در آن ايجاد کنيد.

 

ابتدا زماني که تصميم مي گيريد که خواستگاري را به خانه بپذيريد يا همراه خانواده به خواستگاري برويد ،بهتر است کمي با خود خلوت کنيد . واقع بينانه به خود و شرايط موجودتان نگاه کنيد. خود را از نظر زيبايي،تحصيلات،شرايط مالي ، فرهنگ خانواده بسنجيد. اين کار براي سنجيدن توقعات خوداز زندگي و همسر آينده ،کمک خواهد بود.

بهتر است علاوه بر شناخت بيشتر از شرايط فعلي تان ،آرزوها و انتظاراتتان راجع به زندگي زناشويي را مشخص کنيد. در خلوت خود شعار ندهيد. اينکه معيار هاي صحيح چيست با اين که معيار هاي شما چيست متفاوت است .ممکن است شما بر اساس معيار هايي صحيح انتخاب کنيد اما در زندگي آينده چون اين معيار ها برايتان دروني نشده و فقط جنبه ي شعار داشته ، دچار مشکل شويد. پس نگاهي واقع بينانه به شرايط موجود و خواسته هاي آينده بسيار مهم است . وقتي به يک ارزيابي صحيح رسيديد ،دست به کار شويد.ليستي براي خود تعيين کنيد و البته بايد ياد آور شوم سوالات استاندارد ، با جواب هاي مشخص وجود ندارد و جوابي متفاوت از آنچه شما فکر مي کرديد به يک سوال نبايد باعث شود نظر شما منفي گردد.خيلي از پاسخ ها خود باعث سوال ديگري مي شوند و مهم اين است که شما در آن زمان بتوانيد به خوبي و البته صادقانه گفتگو کنيد.

 

سوالات کلي براي شروع خوب است اما خيلي تعيين کننده نيست زيرا سوال کلي جواب کلي هم دارد و به شناخت بيشتر کمک نمي کند.

بعضي از سوالاتي که در زير آمده در صورت آشنايي قبلي با فرد براي مثال فاميل بودن نيازي به پرسيده شدن ندارد و برخي براي شما حائز اهميت نيست .پس سوالات زير را به عنوان چند پيشنهاد مطالعه بفرمائيد.

 

- بيوگرافي خوتان را بگوئيد:(سن ، تحصيلات ، شغل ،تعداد فرزندان خانواده ، وضعيت پدر و مادر، خواهر و برادر ها، اين که چندمين فرزند خانواده است . )

- علت اينکه تصميم به ازدواج گرفتيد چيست؟(خواست خانواده ، فشار فرهنگي يا نياز شخصي)

- در زندگي چه هدفي را دنبال مي کنيد؟ چند تا از سر فصل هاي مهم در آينده تان چيست؟(براي مثال گرفتن بورسيه،موفقيت در زمينه ي ورزش و..)

- چه ملاک هايي براي خوشبختي داريد؟

- مسائل اقتصادي همسر و خانواده ي او چقدر برايتان مهم است؟

-بعد از ازدواج چقدر مايل به ارتباط با خانواده ي همسرتان هستيد؟

-دوست داريد همسرتان با خانواده ي شما تا چه حد صميمي باشد؟

-در تصميم گيري ها اهل مشورت هستيد؟

-آيا خانواده و دوستانتان در تصميماتتان دخيل هستد؟ در آينده همسرتان چطور؟

-اگر اختلاف نظري بين همسر و خانواده تان ايجاد شد ،چگونه آنرا رفع مي کنيد؟

-خانواده ي خود را سنتي مي دانيد يا مدرن؟ مي خواهيد چطور خانواده اي تشکيل دهيد؟

-نظرتان راجع به مرد سالاري و زن سالاري چيست؟

-تکليف مديريت خانه چه مي شود؟

-درزمان وقوع اختلاف نظر ، اگر با گفتگو به نتيجه نرسيديم ، چه کسي نظر آخر را بدهد؟

-چه عقيده اي در باره ي مديريت اقتصادي خانه داريد؟

-تعريف تان از صرفه جويي چيست؟

-چقدر اهل پس انداز هستيد؟

-چقدر دوست داريد صاحب فرزند شويد؟

-در تربيت فرزندان ، چقدر اختيارات را به همسرتان واگذار مي کنيد؟

 

همسر

-تا چه حد به اعتقادات مذهبي پايبند هستيد؟

-از نظر ديگران فرد مذهبي هستيد؟

-تعريفتان از حجاب چيست؟( چادر ،مانتوي پوشيده ،چادر ملي ،بلوز و شلوار و روسري و ..)

-در رفتار با نامحرم چه روشي داريد؟

-خودتان در محل کار وخانواده ، با نامحرم چگونه رفتار مي کنيد؟

-از همسرتان تو قع داريد چگونه رفتار کند؟

-با کار کردن خانم ها موافقيد؟ چه نوع کاري؟ (مخصوص خانم ها)

- دوست داريد در آينده شاغل باشيد؟ (مخصوص آقايان)

-آيا همسرتان بايد براي هر کاري از شما اجازه بگيرد؟

-اهل مطالعه هستيد يا نه ؟ اگر بله در چه موضوعاتي؟

-آيا فيلم ديدن را دوست داريد؟ زيباترين فيلم هايي که تا کنون ديده ايد ،کدامند؟

-رابطه تان با دنياي مجازي و اينترنت چگونه است؟

-اگر اهل استفاده از اينترنت هستيد، بيشتر به سراغ چه موضوعات و سايت هايي مي رويد؟

-با چت کردن چه ميانه اي داريد؟

-تا به حال به چه کارهايي اشتغال داشتيد؟

-از کاري که مي کنيد ،راضي هستيد؟

-رابطه تان با همکارانتان چطور است؟

 

حتما راجع به خط مشي سياسي و اعتقادات خود صراحتا صحبت کنيد و از او سوالات کاملي بپرسيد چون ممکن است در آينده به مناسبت هاي مختلف ، اختلاف عقيده ي سياسي ديگر شرايط زندگي تان را تحت تاثير قرار دهد.

 

-با جشن عروسي موافقيد؟ تا چه حد موافق خرج کردن براي مراسم هستيد؟

-آيا در باره ي مهريه نظر خاصي داريد؟

-رسم و رسوم خاصي هست که خانواده تان برايشان خيلي مهم باشد؟

-چه نوع تفريحاتي را دوست داريد؟

- بعد از ازدواج با دوستانتان تا چه حد رفت و آمد مي کنيد؟

- دوست داريد همسرتان اهل معاشرت با دوستان باشد يا نه ؟

 

اين ها بخشي از اطلاعاتي است که ما از همسر آينده مان نياز داريم اما همه ي آن نيست. تحقيق ،مشاوره مي تواند بسيار موثر باشد. به خدا توکل کرده و سعي کنيد بهترين انتخاب را داشته باشيد زيرا هرچند دين ما در صورت اختلاف امکان جدايي را قرار داده است اما مشکلات پس از آن به قدري زياد است که بهرين راه پيشگيري از طلاق با انتخاب صحيح است.

 
 

خوش بخت و موفق باشيد.

:thankyou:

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 18:2  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

بازیگر زن سینما و تلویزیون که همه او را با بوی عطرش می شناسند!! + عکس

زهره فکور صبور بازیگر موفق سینما و تلویزیون ایران از جمله بازیگرانی می باشد که علاقه بسیار زیادی برای خرید عطر دارد.
این بازیگر سینما شاید بیشتر فقط از یک نوع عطر خاص استفاده می کند ولی در منزل چندین نوع عطر دارد و شاید یک کلکسیون جالب از انواع عطر ها را داشته باشد.
 
http://www.farscinema.com/images/stories/cinema/irancinema/zohrehfakorsabor/zohrehfakorsabor01.jpg
 
http://www.farscinema.com/images/stories/cinema/irancinema/zohrehfakorsabor/zohrehfakorsabor02.jpg
 
زهره فکور صبور در این رابطه می گوید:من همیشه وقتی سرکار فیلمبرداری می روم از یک نوع عطر استفاده می کنم و وقتی کسی بوی آن را احساس کند متوجه می شود که من آمده ام.این عطر قیمت زیادی ندارد و فقط 40 هزار تومان می باشد ولی من خیلی از بوی آن خوشم می آید و بیشتر از آن استفاده می کنم,در منزل چند نوع دیگر از عطر های مختلف با مارک های مختلف را دارم ولی در مواقع غیر ضروری از آن ها استفاده می کنم.
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 17:58  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

عکس: حامد بهداد در کنار برادرش حسام بهداد

حامد بهداد بازیگر پرطرفدار سینمای ایران این بار اعلام می کند که دوست صمیمی او در زندگی اش حسام برادرش می باشد.
حسام بهداد برادر کوچک حامد بهداد بازیگر محبوب سینما است که متولد سال 1354 می باشد و دوسال از حامد بهداد کوچک تر است. 
حسام بهداد ازدواج کرده و فرزندی با نام بارین دارد,بارین حدودا  دوساله است و حامد علاقه بسیار زیادی به برادرزاده اش دارد که می‌توان بیشتر عکس های بارین را در اتاق کار حامد مشاهده کرد.
 
 
حامد بهداد در رابطه با برادرش حسام می گوید:حسام علاوه بر برادر یک دوست صمیمی برای من می باشد,خیلی از سال ها با هم قهر بودیم و بعد آشتی کردیم,خیلی سال ها با هم همبازی بودیم و تیم تشکیل می دادیم و خیلی سال ها...
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 17:55  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

دختر خانم ها بجای مهریه سنگین این شرط را بگذارند !

دختر خانم ها بجای مهریه سنگین این شرط را بگذارند !

یك وكیل دادگستری گفت: شروط ضمن عقد بسیار ارزشمند است و بهتر است خانم‌ها به جای مهریه‌های سنگین، شروط ضمن عقد محكمی برای همسران‌شان بگذارند تا در طول زندگی به استناد آنها بتوانند حقوق نسبتا برابری با همسر خود داشته باشند. 
به گزارش سیماب به نقل از ایسنا، دكتر محمد ادیب گفت: ازدواج یك قرارداد است كه حقوق و تكالیفی را بر دوش مرد و زن قرار می‌دهد، اما رسوم حاكم بر جامعه باعث شده ما كمتر به این مساله توجه كنیم همه افراد اوایل ازدواج توجه‌شان به حاشیه‌های ازدواج است، خواستگاری و مراسم عروسی، جهیزیه و... ،توجه نمی‌كنند كه پای یك قرارداد و عقد را دارند امضا می‌كنند و باید متوجه این مساله باشند كه به موجب این قرارداد چه تعهداتی نسبت به طرف مقابل دارند. 
وی افزود: متاسفانه در كشور ما بیشتر مردم عادت دارند نخوانده پای قراردادها را امضا كنند، این مساله در ازدواج بیشتر هم اتفاق می افتد و بیشتر اوقات دختر و پسری كه می‌روند برای ازدواج، همان موقع كه سند ازدواج‌شان می‌خواهد امضا شود، سند نكاحیه را كه شرایط در آن نوشته شده برای اولین بار می‌بینند و امضا می‌كنند و در آن موقع هم زیاد از مفاد سند ازدواج سر در نمی‌آورند، چون از طرفی اصطلاحات فنی و حقوقی است و از طرف دیگر آن موقع دو طرف در حال و هوای دیگری هستند.
این وكیل دادگستری با بیان این كه براساس قوانین مدنی ایران حقوق و تكالیف به صورت برابر بین زن و شوهر تقسیم نمی‌شود، عنوان كرد: زن به موجب عقد ازدواج بسیاری از حقوق مدنی و معنوی خود همچون حق سفر، اشتغال، انتخاب مسكن، ولایت بر فرزندان و جدایی از همسر را از دست می‌دهد و در قبال آن حقوق مادی مانند مهریه و نفقه را به دست می‌آورد كه در بسیاری از موارد دستیابی به این حقوق مادی هم با مشكل همراه است.
ادیب در ادامه افزود: برای رفع نابرابری میان زن و مرد و برای اینكه یك تعادلی بین این حقوق و تكالیف برقرار شود، می‌توانیم از شروط ضمن عقد استفاده كنیم.
وی اظهار داشت: شروط ضمن عقد متاسفانه در جامعه ما رایج نشده است و حتی بسیاری از افراد تحصیل‌كرده هم از آن استفاده نمی‌كنند چون اولا، همه جامعه از این شروط آگاه نیستند و نمی‌دانند كه چنین شروطی را می‌توانند بگذارند، دوما هم اینكه ما می‌گوییم از این شروط استفاده كنید بسیاری می‌گویند اصلا
زندگی كه بخواهد با این شرط و شروط باشد بهتر است كه شروع نشود. 
ادیب گفت: هر 12 موردی كه زن و مرد برای عقد امضا می‌كنند. شروطی است كه مرد به زن وكالت می‌دهد با اثبات آن شرایط برای طلاق وكالت داشته باشد، یعنی آن 12 مورد را
برای ازدواج امضاء نمی‌كنیم بلكه برای طلاق امضاء می‌كنیم. 
این وكیل دادگستری عنوان كرد: این شروط شامل حق مسكن، كار، تحصیل، طلاق، تقسیم دارایی‌های مشترك در هنگام جدایی و حضانت فرزندان است، باید در هنگام عقد نكاح در دفتر خانه ثبت اسناد رسمی در قباله ازدواج ثبت شود.

وی با اشاره به اینكه شروط ضمن عقد می‌تواند شامل هر خواسته مشروع و معقول و معینی باشد افزود: با استناد به ماده 1119 قانون مدنی طرفین می‌توانند تمامی شروطی را كه مخالف مقتضای ذات عقد نباشد برای یكدیگر بگذارند. 
ادیب در پایان گفت: البته شروط نباید مخالف مقتضای ذات باشد بنابراین اگر زنی حین عقد شرط كند كه از همسرش تمكین نكند شرط هم باطل است و هم عقد را باطل می‌كند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 17:54  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

مراسم غم انگیز ازدواج یک دختر 8ساله مبتلا به سرطان!!

یک دختر ۸ ساله لبنانی مبتلا به سرطان با دوست بیمار ۱۲ ساله خود ازدواج کرد.
خانواده این عروس داماد با اشک و آرزویی شفا برای این دو کودک جشنی برای این دو برپا کردند.
 
 
لباس عروس توسط طراح مدل لباس معروف “زهیر مراد” دوخت شده ودربزرگترین تالار ودربین خانواده ودوستان این چشن برزگزار شد.
با آ رزوی شفا برای تمامی بیماران بخصوص کودکان
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390ساعت 17:48  توسط زهرا شکوری ( فردوسی مشهد )  | 

خلقت عالم به برکت وجودچهارده معصوم

موجودات جهان همه از پنج نور مقدس آفریده شده اند. پیامبر اسلام در این باره چنین فرموده است:
خداوند تعالی ما اهل بیت را هنگامی آفرید که نه آسمان بر افراشته بود و نه زمین گسترده، نه عرشی و نه بهشتی و نه دوزخی. ما خداوند را تسبیح می کردیم آن هنگام که تسبیح‌کننده‌ای نبود. هنگامی که خداوند خواست جهان را بیافریند نور مرا شکافت و از آن عرش را بیافرید؛ پس نور عرش از نور من است و نور من از نور خدا است و من با برتر‌ از عرش هستم.
آنگاه نور علی بن ابی طالب را شکافت و از آن فرشتگان را آفرید؛ پس نور فرشتگان از نور علی بن ابی طالب است و نور وی از نور خداست و نور علی علیه السلام برتر از ملائکه است.
آن‌گاه نور دخترم را شکافت و از آن آسمان ها و زمین را بیافرید؛ پس نور آسمان‌ها و زمین از نور دخترم فاطمه است و نور فاطمه از نور خداست و او والاتر از آسمان‌ها و زمین است.

img/daneshnameh_up/3/32/ahlbeit.jpg


آنگاه نور حسن را شکافت و از آن خورشید و ماه را آفرید؛ پس نور خورشید و ماه از نور حسن است و نور وی از نور خداست و حسن والاتر از خورشید و ماه است.
آن گاه نور حسین را شکافت و از آن بهشت و حورالعین را آفرید. پس نور بهشت و حورالعین از نور حسین است و نور حسین از نور خداست و حسین والاتر از بهشت و حورالعین است.
و سپس خداوند از نور حسین، ائمه دیگر را آفرید. آنها علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و حسن بن علی و حجه بن الحسن المهدی علیهم السلام اند.

امام باقر علیه السلام در حدیثی ادامه‌ی ماجرا را چنین روایت می‌فرماید:
سپس خداوند به رسولش فرمود: قسم به عزت و جلالم اگر تو و علی و خاندان شما نبودید، بهشت و جهنم و زمین و آسمان و ملائکه و هیچ مخلوق دیگری را نمی آفریدم.
ای محمد! تو خلیل و حبیب و برگزیده و محبوب‌ترین مخلوق من هستی و اولین کسی که من خلقت را با آن ابتدا کرده‌ام و پس از آن علی و بعد از او ائمه را آفریدم....»
سپس امام باقر علیه السلام فرمود:«ما علّت خلق مخلوقات و سبب تسبیح و عبادتشان هستیم. سبب معرفت خداوند ماییم. پس از آن، خداوند، نور ما را در صلب آدم علیه السلام قرار داد...»

توضیح: خلقتی که در این قبیل روایات آمده، به معنای خلقت نور و حقیقت چهارده معصوم است که قبل از حضرت آدم علیه السلام بوده است.
اما خلقت بدن های آنها همان تولد ظاهری آنهاست.

منابع:
بحارالانوار، ج 25، ص 16 تا 20.
بحار الانوار، ج 25، ص 16، حدیث 30.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 22:17  توسط فرشته رمضانی  | 

رکورد جالب علی دایی!

 
رکورد جالب علی دایی!
سرمربی پرسپولیس در نبردهایی که با منصور ابراهیم زاده داشته هرگز بازنده نبوده است.
 
خبرآنلاین: علی دایی و منصور ابراهیم زاده تا به حال 4 بار با هم رو در رو شده اند که سرمربی پرسپولیس در هیچ کدام از این 4 بازی مقابل ابراهیم زاده بازنده نبوده است.

دایی و تیمش روز گذشته هم موفق شدند ذوب آهن را با 3 گل شکست دهند تا این رکورد همچنان حفظ شود.

جالب اینجاست که در این نبرد تیم دایی هیچ گلی را هم دریافت نکرده است.
 
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:35  توسط مدیریت وبلاگ  | 

خانم‌ها به جای مهريه‌های سنگين این شرط را بگذارند!

 
خانم‌ها به جای مهريه‌های سنگين این شرط را بگذارند!
برای رفع نابرابری ميان زن و مرد و برای اينكه يك تعادلی بين اين حقوق و تكاليف برقرار شود، می‌توانيم از شروط ضمن عقد استفاده كنيم.
ایسنا: یك وكیل دادگستری گفت: شروط ضمن عقد بسیار ارزشمند است و بهتر است خانم‌ها به جای مهریه‌های سنگین، شروط ضمن عقد محكمی برای همسران‌شان بگذارند تا در طول زندگی به استناد آنها بتوانند حقوق نسبتا برابری با همسر خود داشته باشند.


به گزارش ایسنا، دكتر محمد ادیب گفت: ازدواج یك قرارداد است كه حقوق و تكالیفی را بر دوش مرد و زن قرار می‌دهد، اما رسوم حاكم بر جامعه باعث شده ما كمتر به این مساله توجه كنیم همه افراد اوایل ازدواج توجه‌شان به حاشیه‌های ازدواج است، خواستگاری و مراسم عروسی، جهیزیه... توجه نمی‌كنند كه پای یك قرارداد و عقد را دارند امضا می‌كنند و باید متوجه این مساله باشند كه به موجب این قرارداد چه تعهداتی نسبت به طرف مقابل دارند.

وی افزود: متاسفانه در كشور ما بیشتر مردم عادت دارند نخوانده پای قراردادها را امضا كنند، این مساله در ازدواج بیشتر هم اتفاق می افتد و بیشتر اوقات دختر و پسری كه می‌روند برای ازدواج، همان موقع كه سند ازدواج‌شان می‌خواهد امضا شود، سند نكاحیه را كه شرایط در آن نوشته شده برای اولین بار می‌بینند و امضا می‌كنند و در آن موقع هم زیاد از مفاد سند ازدواج سر در نمی‌آورند، چون از طرفی اصطلاحات فنی و حقوقی است و از طرف دیگر آن موقع دو طرف در حال و هوای دیگری هستند.

این وكیل دادگستری با بیان این كه براساس قوانین مدنی ایران حقوق و تكالیف به صورت برابر بین زن و شوهر تقسیم نمی‌شود، عنوان كرد: زن به موجب عقد ازدواج بسیاری از حقوق مدنی و معنوی خود همچون حق سفر، اشتغال، انتخاب مسكن، ولایت بر فرزندان و جدایی از همسر را از دست می‌دهد و در قبال آن حقوق مادی مانند مهریه و نفقه را به دست می‌آورد كه در بسیاری از موارد دستیابی به این حقوق مادی هم با مشكل همراه است.

ادیب در ادامه افزود: برای رفع نابرابری میان زن و مرد و برای اینكه یك تعادلی بین این حقوق و تكالیف برقرار شود، می‌توانیم از شروط ضمن عقد استفاده كنیم.

وی اظهار داشت: شروط ضمن عقد متاسفانه در جامعه ما رایج نشده است و حتی بسیاری از افراد تحصیل‌كرده هم از آن استفاده نمی‌كنند چون اولا، همه جامعه از این شروط آگاه نیستند و نمی‌دانند كه چنین شروطی را می‌توانند بگذارند، دوما هم اینكه ما می‌گوییم از این شروط استفاده كنید بسیاری می‌گویند اصلا زندگی كه بخواهد با این شرط و شروط باشد بهتر است كه شروع نشود.

ادیب گفت: هر 12 موردی كه زن و مرد برای عقد امضا می‌كنند. شروطی است كه مرد به زن وكالت می‌دهد با اثبات آن شرایط برای طلاق وكالت داشته باشد، یعنی آن 12 مورد را برای ازدواج امضاء نمی‌كنیم بلكه برای طلاق امضاء می‌كنیم.

این وكیل دادگستری عنوان كرد: این شروط شامل حق مسكن، كار، تحصیل، طلاق، تقسیم دارایی‌های مشترك در هنگام جدایی و حضانت فرزندان است، باید در هنگام عقد نكاح در دفتر خانه ثبت اسناد رسمی در قباله ازدواج ثبت شود.

وی با اشاره به اینكه شروط ضمن عقد می‌تواند شامل هر خواسته مشروع و معقول و معینی باشد افزود: با استناد به ماده 1119 قانون مدنی طرفین می‌توانند تمامی شروطی را كه مخالف مقتضای ذات عقد نباشد برای یكدیگر بگذارند.

ادیب در پایان گفت: البته شروط نباید مخالف مقتضای ذات باشد بنابراین اگر زنی حین عقد شرط كند كه از همسرش تمكین نكند شرط هم باطل است و هم عقد را باطل می‌كند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:34  توسط مدیریت وبلاگ  | 

رکورد طولانی‌ترین ‌خبرفوری‌ جهان‌ زده‌شد

 
 
رکورد طولانی‌ترین ‌خبرفوری‌ جهان‌ زده‌شد +عکس
به نظر می رسد اقدام اخیر یک شبکه یمنی در انتشار خبری فوری که نیمی از صفحات تلویزیون را اشغال کرد و باعث محو تصویر گوینده اخبار شد، رکورد طولانی ترین خبر فوری جهان را زده باشد.

مهر: شبکه ماهواره ای "سبأ" یمن وابسته به رژیم علی عبدالله صالح که در روزهای اخیر به پوشش وقایع این کشور می پردازد اخیرا خبری را به عنوان خبر فوری منتشر کرد که در آن به اسامی برخی از اتباع یمن اشاره شده بود.

مهر، اما این خبر فوری آنچنان طولانی بود که از تصویر تمام صفحه گوینده زن اخبار تنها بخشهایی از سر وی قابل مشاهد بود. در واقع با انتشار این خبر فوری که 10 سطر داشت نیمی از صفحه تلویزیون به رنگ قرمز درآمد و در نیمه بالایی تصاویری از تظاهرات یمن و سر گوینده اخبار دیده می شد.

"مروان المریسی" از فعالان یمنی شبکه های اجتماعی اقدام شبکه یمنی سبأ در انتشار این خبر فوری را احمقانه توصیف کرد و افزود: از دست اندرکاران کتاب رکوردهای گینس خواسته ام که در نسخه جدید کتاب این رکورد را وارد کنند.

حال باید ببینیم که رکورد طولانی ترین خبر فوری جهان توسط این شبکه یمنی وارد کتاب گینس می شود؟
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:31  توسط مدیریت وبلاگ  | 

نظر مراجع درباره بسته بودن بخت افراد

 
نظر مراجع درباره بسته بودن بخت افراد
برخی از مشکلات مربوط به ازدواج موجب شده تا برخی جوانان شرایط لازم برای ازدواج به هنگام را نداشته باشند و آن را به دلایلی غیرواقعی مانند ˝بسته بودن بخت˝ نسبت دهند.
 
برنا: بنای جامعه از نظر اسلام حفظ و تحکیم خانواده و ترویج ازدواج آسان برای جوانان است. در روایتی آمده است که رسول اکرم (ص) وقتی جوانی را می دیدند که «کان یعجبه» و از اندام و سلامت و جوانی او خوش‌شان می آمد، از او دو سوال می کردند و می پرسیدند ازدواج کردی و آیا شغلی داری یا نه؟ اگر آن جوان می گفت ازدواج نکردم و شغلی ندارم، پیامبر می فرمود: «سقط من عینی» این جوان از چشمم افتاد.

پیامبر اعظم (ص) و اهلب بیت عصمت و طهارت بر ازدواج آسان و ترویج آن در جامعه تاکید داشته اند و به همین جهت حضرت محمد (ص) بهترین ازدواج ها آن است که آسان باشد. ازدواج آسان نیز مقدمه بسیار مهمی در ترویج ازدواج و بهداشت روای جامعه محسوب می شود اما متاسفانه برخی از خانواده ها و جوانان با توقعات نابجا و یا به دلیل چشم و هم چشمی، ازدواج ها را صحنه تفاطر قرار می دهند و انتظار دارند تا همسر آینده‌شان تمام انتظارات آنان را برآورده سازد. در این میان تعیین مهریه‌های سنگین به بهانه پایبند کردن همسر به خانواده از رفتارهای اشتباهی است که امروزه در جامعه رواج پیدا کرده و این هم در حالی است که اسلام مهریه را هدیه ای از سوی مرد به همسران‌شان می داند که زنان حق دارند تا آن را مطالبه کنند و بهترین مهریه‌ها را سبکترین مهریه ها می داند.

در این میان برخی از جوانان به دلیل مشکلات و موانع فرهنگی مانند لازم دانستن شغل و مسکن مناسب، رسومات مالی با هزینه های بالا، لازم دانستن زندگی تجملاتی، عدم اهتمام لازم از سوی خانواده ها نسبت به ازدواج فرزندانشان و ... در کنار موانع اقتصادی همانند کمبود شغل مناسب، عدم توانایی جوانان جهت صرف هزینه های سنگین مراسم های ازدواج و هزینه مسکن... که برخی از این مشکلات مربوط به عقاید والدین و برخی مربوط به تلاش کم آنان و در مواردی مربوط به نهادها و موسسات مربوطه است موجب شده تا شرایط لازم جهت ازدواج به هنگام را نداشته باشند و آن را به دلایلی غیرواقعی مانند «بسته بودن بخت آنها» نسبت دهند.

آیات و احادث بسیاری از قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بر وجود سحر و جادو نقل شده است و در کنار آن نیز به روش‌های باطل شدن آنها از طریق دستورات اسلام و پیامبر اعظم (ص) اشاره شده است. اما متاسفانه برخی نادانسته و از روی جهالت با ارایه دلیل «بسته بودن بخت» و سحر وجادو خواندن عدم ازدواج برخی جوانان، توصیه ها و راهنمایی های اشتباهی همچون مراجعه به رمال و فال گیرها را می کنند در حالی که اسلام دلیل بیشتر تاخیر این ازدواج ها را مربوط به افراد و خانواده آنها می داند و در برخی از موارد برای باطل شدن سحر و جادو و باز شدن بخت آنها دستوراتی را ارایه داده است.

شیخ عباس قمی در کتاب شریف خود به نام «کلیات مفاتیح الجنان» احادیث و روایاتی را از پیامبر (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) برای بطلان سحر، رفع شیاطین و جادوگران و جنیان نقل کرده است.

حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع) دستور داده اند تا جهت بطلان سحر دعایی بر پوست آهو نوشته شود و فرد آن را با خود همراه داشته باشد (۴). همچنین کلینی و برقی به سندهای معتبری از حضرت امام صادق (ع) و امام کاظم (ع) دعایی را روایت کرده اند تا در هنگام نزدیکی به غروب آفتات جهت ایمن شدن از شر هر درنده، شیطان لعین و فرزندان او و از هر گزنده و صاحب زهری خوانده شود(۵).

رسول خدا (ص) جهت دفع شیاطین و جادوگران خواندن آیه سخره یعنی آیات ۵۴، ۵۵، و ۵۶ سوره اعراف را سفارش کرده اند (۶).

در همین رابطه خبرنگار خبرگزاری برنا حکم فقهی این مساله را از مراجع عظام تقلید پرسیده است که سوال و پاسخ آن را در زیر می توانید ببینید.

سوال: آیا بسته بودن بخت از نظر اسلام صحت دارد؟ جایز است درباره افراد چنین قضاوتی انجام گیرد؟


حضرت آیت الله مکارم شیرازی: هر چند سحر و جادو به تصدیق قرآن مجید حقیقت دارد ولی غالب آنچه را مردم سحر و جادو و بستن بخت می نامند اوهام و خیالاتی بیش نیست و برای رفع آن هر روز ۵ مرتبه آیة الکرسی بخوانید و به خود و اطرافیانتان بدمید و هر روز هر چند به مقداری صدقه بدهید و بر خدا توکل کنید.

حضرت آیت الله سیستانی:اعتبار ندارد.

همچنین دو تن از مجتهدین و مدرسین حوزه علمیه این گونه پاسخ داده اند:

آیت الله علوی گرگانی: اصل بسته شدن بخت توسط برخی افراد در اسلام اشاره شده است اما موارد بسیار نادری پیش می آید که بخت فردی بسته شود و لذا در هر موردی نمی توان اینگونه قضاوت کرد و در بسیاری از موارد بخت افراد بسته نشده است و نباید با اینگونه حرفها دیگران را دچار اضطراب و نگرانی کرد.

آیت الله سید محمد شاهرودی: در بسیاری از موارد مشکلات و عدم توفیقات در اثر کردار و گفتار اشخاص حاصل میشود مثلا جوانی برای ازدواج شرط‌های بسیاری در زوجه معتبر میداند و در نتیجه به مقصود خود نمی‌رسد و خیال می‌کند که بخت او بسته شده است یا پدر و مادر دختر شرط‌های زیادی برای داماد دارند که هر شخصی حاضر نیست با دختر آنان ازدواج کند و دختر بی شوهر می ماند یا می‌گویند دختر کوچک است و خواستگاران زیادی را جواب می‌گویند و در نتیجه دختر بی شوهر می‌ماند و گفته می شود بخت دختر بسته شده است درحالی‌که چنین نبوده است. آری، در بعضی موارد ممکن است بوسیله سحر و جادو بخت کسی بسته شود که بسیار نادر است و در این صورت باید بوسیله دعاهای ابطال سحر که از معصومین وارد شده و توسط علماء در کتابهای معتبر ذکر شده است،مشکل را حل کرد، البته بسیاری از کسانی‌که ادعا دارند می‌توانند سحر و جادو را باطل کنند شیاد و دروغگو هستند و یا خیال می‌کنند که قادرند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:30  توسط مدیریت وبلاگ  | 

فایده ای باورنکردنی از کله پاچه!!

 

فایده ای باورنکردنی از کله پاچه!!

كله ‌پاچه یك غذای بسیار چرب و پرانرژی است و از پروتئین بالا و با كیفیتی برخوردار است.

 

كله پاچه مفید برای بافت‌های بدن
 مرتضی صفوی گفت: پروتئین موجود در كله‌ پاچه برای رشد و ترمیم بافت‌های بدن بسیار مفید است.

این متخصص تغذیه در گفت و گو با فارس افزود: كله ‌پاچه یك غذای بسیار چرب و پرانرژی است و از پروتئین بالا و با كیفیتی برخوردار است.

این متخصص تغذیه اضافه كرد: البته كله پاچه سرشار از كلسترول است. كلسترول یكی از چربی‌هایی است كه در رگ ‌های خونی رسوب می‌كند و موجب گرفتگی آن می‌شود و می‌تواند در دراز مدت موجب سكته مغزی و قلبی شود. مقدار كلسترول مغز گاو و گوسفند بسیار زیاد است و مغز گاو حدود 120 گرم وزن دارد كه حدود 2 هزار میلی‌گرم كلسترول دارد و حدود 130 كیلوكالری انرژی دارد.

وی اضافه كرد: زبان گاو و گوسفند سرشار از ویتامین‌های گروه B مخصوصاً ویتامین B12 است و 100 گرم زبان گوساله حدود 130 كیلوكالری انرژی و 100 گرم زبان گوسفند حدود 260 كیلو كالری انرژی دارد.

صفوی اضافه كرد: كله‌ پاچه غذایی بسیار سنگین است كه می‌تواند موجب مشكلات گوارشی شود ؛ بهتر است كله پاچه در وعده صبحانه استفاده شود و مصرف آن در وعده شام می‌تواند، موجب بی‌خوابی و ناراحتی‌های معده شود.

این متخصص تغذیه اضافه كرد: برخی افراد در كله پزی‌ها از كله میش یا بز استفاده می‌كنند كه طعم نامطبوعی دارد و نسبت به كله گوسفند ارزان‌تر است. باید برای خرید كله‌پاچه از مكان‌های مجاز استفاده شود و هرگونه بوی غیرطبیعی و نامطبوع و تغییر رنگ می‌تواند نشان از فاسد بودن كله‌ پاچه باشد.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:28  توسط مدیریت وبلاگ  | 

کدام غذاها استرس را کم می کنند؟

 

کدام غذاها استرس را کم می کنند؟

چگونگی کنترل استرس یکی از بهترین شیوه‌ها برای حفظ سلامت بدن است.شواهد نشان می‌دهد فشار بیش از حدی که در زندگی بر ما وارد می‌شود، فقط باعث از بین رفتن حال و حوصله، و تغییر خلق و خو نمی شود.

 افرادی که همیشه تحت استرس هستند نسبت به انواع بیماری‌های جسمی، از سرماخوردگی ساده گرفته تا فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی نیز آسیب‌‌پذیرترند.

راه‌های زیادی برای مقابله با استرس وجود دارد که یکی از آنها خوردن مواد غذایی مناسب است.
مواد غذایی به شیوه‌های مختلف می‌توانند با استرس مقابله کنند. غذاهای آرامش‌بخش سطح سروتونین بدن را افزایش می‌دهند. سروتونین در کاهش فشارهای روانی موثر است.

غذاهای دیگر سطح کورتیزول و آدرنالین (هورمون‌های استرس زا که در دراز مدت عوارضی برای بدن دارند) را کاهش می دهند.

در نهایت نیز، یک برنامه غذایی مناسب با کاهش فشار خون و تاثیر مثبت بر سیستم ایمنی بدن می‌تواند استرس را کاهش دهد.

کربوهیدرات‌های پیچیده
تمامی کربوهیدرات‌ها، مغز را تحریک می‌کنند تا سروتونین بیشتری تولید کند. برای تنظیم میزان سروتونین بهتر است کربوهیدرات‌های پیچیده بخورید که آرام‌تر هضم می‌شوند. بهترین منابع این مواد، غلات و نان‌های سبوس‌دار است.

مرکبات
مرکبات مثل پرتقال، سرشار از ویتامین C هستند. مطالعات نشان می‌دهد این ویتامین می‌تواند سطح هورمون‌های استرس‌زا را کاهش دهد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
اسفناج
اسفناج به دلیل داشتن منیزیم در کاهش استرس موثر است. منیزیم کمک می‌کند سطح کورتیزول در بدن تنظیم شود. علاوه بر این کمبود منیزیم باعث سردرد و خستگی می‌شود که از علائم استرس هستند.
ماهی‌های چرب
برای کنترل کورتیزول و آدرنالین، ماهی‌های چرب بخورید. اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهی‌ها یافت می‌شوند، از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری کرده و با هجوم هورمون‌های استرس‌زا مقابله می‌کنند.
چای سیاه
تحقیقات نشان می‌دهد، مصرف چای سیاه (ترجیحا کمرنگ) به شما کمک می‌کند خیلی سریع‌تر از شرایط استرس زا دور شوید. اما قهوه می‌تواند میزان استرس را افزایش دهد.
پسته
پسته می‌تواند تاثیر هورمون‌های استرس‌زا را بر بدن کاهش دهد. آدرنالین فشار خون را افزایش می دهد و باعث می‌شود زمانی که تحت استرس هستید، ضربان قلب شما افزایش یابد. خوردن یک مشت پسته در هر روز می‌تواند فشار خون را کاهش دهد و در نتیجه اثر ترشح آدرنالین را نیز کم کند.
بادام
بادام سرشار از ویتامین‌های مفید است؛ از جمله ویتامین E که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و ویتامین‌های گروه B که بدن را در برابر حملات استرس‌زا انعطاف‌ پذیر و آماده می‌کند. برای این‌ که از فواید این ماده غذایی بهره‌مند شوید، هر روز مقداری بادام بخورید.
سبزیجات خام
مصرف سبزیجات ترد و خام می‌تواند با اثرات منفی استرس مقابله کند. جویدن کرفس یا هویج خام به رها شدن گرفتگی فک‌ها در مواقع استرس کمک می‌کند و در نتیجه سردردهای عصبی را کاهش می‌دهد.
شیر
یکی دیگر از راه‌های کاهش استرس، خوردن یک لیوان شیر ولرم قبل از خواب است. محققان می‌گویند کلسیم موجود در شیر می‌تواند گرفتگی های عضلانی را کاهش دهد و باعث تسکین تنش شود.
ورزش، دشمن استرس
علاوه بر رژیم غذایی مناسب، یکی از بهترین شیوه‌های مبارزه با استرس، ورزش کردن است. ورزش‌های هوازی در این باره بسیار موثرند، زیرا این ورزش‌ها اکسیژن دریافتی توسط بدن را افزایش می دهند و باعث تولید آندورفین (ماده شیمیایی آرامش‌بخش) می‌شوند. برای این ‌که نتایج مثبت ورزش را در خودتان ببینید، 3 تا 4 بار در هفته و هر بار 30 دقیقه ورزش کنید.
 
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:27  توسط مدیریت وبلاگ  | 

یک فرمول ریاضی برای یافتن شریک زندگی!

 

یک فرمول ریاضی برای یافتن شریک زندگی!

آیا فرمول های ریاضی برای یافتن جواب همه معماهای زندگی بکار می آید ؟,حساب و کتاب مشخصی برای یافتن شریک زندگی وجود دارد؟البته! .دانشمندان دریافته اند....
 
به گزارش خبرگزاری مهر، کلیو کرسول دانشمند دانشگاه سیدنی با ارائه یک آنالیز پیچیده ریاضی که البته با الگوهای غربی سازگار است نشان داد که این متد تا 75 درصد احتمال یافتن شریک زندگی مناسب را برای افرادی که در جستجوی فرد ایده آل هستند تضمین می کند.
وی در این خصوص اظهار داشت: "بیشتر افراد جستجو برای یافتن فرد مناسب را تکرار می کنند اما همچنان به نتایج غم انگیزی می رسند. به خصوص پیدا نکردن شریک زندگی مناسب موجب افزایش آمار طلاق در کشورهای مختلف شده است."
تئوری این ریاضیدان استرالیایی نشان می دهد که گاهی افراد مجرد چندین شکست عاطفی را تجربه می کنند تا شانس یافتن شریک زندگی مناسب و نیمه گمشده آنها تا 75 درصد افزایش یابد.
این دانشمند افزود: "این یک مسئله درست و یا غلط نیست بلکه تنها یک مدل ریاضی است. نیمه گمشده افراد ناگهان وارد زندگی آنها نمی شود به طوری که افراد باید برای پیدا کردن شریک زندگی تلاش کنند."
براساس گزارش رویترز، این ریاضیدان گفت: "اغلب افراد زمان بیشتری را صرف پیدا کردن یک خودروی مناسب می کنند تا پیدا کردن یک عشق و طبیعی است که نتیجه عشقهای ناگهانی و ناپخته ازدواجهای منجر به طلاق می شود."
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:24  توسط مدیریت وبلاگ  | 

نتایج MRI از مغز عاشقان

 

نتایج MRI از مغز عاشقان

شور عشق، یعنی همان احساساتی که اوایل آشنایی با یک نفر، ما را مشغول می‌کند و خواب و خوراکمان را می‌گیرد، مبنای درستی برای زندگی مشترک نیست؛ یعنی این قبیل عواطف مثل استارت ماشین عمل می‌کنند...


شور عشق، یعنی همان احساساتی که اوایل آشنایی با یک نفر، ما را مشغول می‌کند و خواب و خوراکمان را می‌گیرد، مبنای درستی برای زندگی مشترک نیست؛ یعنی این قبیل عواطف مثل استارت ماشین عمل می‌کنند. خداوند آنها را در وجود انسان قرار داده که آدم را به حرکت درآورد. ولی ما نمی‌توانیم فقط با استارت‌زدن و باک ِ بدون بنزین حرکت کنیم. شواهد زیادی هم برای اثبات این نکته وجود دارد؛ مثلاً پژوهشگری به نام آرون تعداد زیادی از افرادی را که دچار عشق حاد و آتشین بودند زیر دستگاه FMRI که از کارکرد مغز عکس می‌گیرد گذاشت و از آنها خواست به معشوق خود فکر کنند، یا عکس آنها را نشانشان داد.

کارکرد مغزی این افراد نشان داد که هنگام فکر کردن به معشوق، فقط آن قسمت‌هایی از مغز فعال می‌شود که مربوط به «پاداش فوری» است- همان قسمت‌هایی که اگر گرسنه باشیم و غذا بخوریم فعال می‌شود؛ یا در افراد معتاد به کوکائین، همان قسمتی که بعد از مصرف ماده‌ی مخدر به فعالیت می‌افتد. این قسمت‌های مغز، تشکر فوری را اعلام می‌کنند و یک چیز فوری طبعاً دوام زیادی هم ندارد. در حالی که مغز، قسمت‌های دیگری هم دارد که مربوط به پاداش‌های طولانی‌مدت‌است.

دو پژوهشگر دیگر به اسم‌های بارتل و زیکی هم آمدند همین آزمایش را روی کسانی پیاده کردند که عشقشان تداوم پیدا کرده بود و به اصطلاح عشق رفیقانه داشتند؛ همان نوع عشقی که شور و هیجانش از بین رفته اما صمیمیتش مانده و با مرور زمان، بیشتر هم شده است .عکس کارکرد مغز این افراد نشان داد که فکرکردن به عشقشان قسمت‌هایی از مغز آنها را فعال می‌کند که مربوط به «پاداش‌های بلندمدت» است- همان قسمت‌هایی که وقتی شما به شغل مورد علاقه‌تان فکر می‌کنید یا موسیقی مورد علاقه‌تان را گوش می‌کنید، یا در لحظات آرامش مذهبی، در ذهنتان فعال می شود.

نتیجه‌ی این پژوهش‌ها نشان می‌دهد چون پاداش فوری همیشه تاییدکننده‌ی چیزهایی است که غیرقابل اتکا هستند، عشق رمانتیک هم که گهگاه دستمایه‌ی شعر و غزل و رمان و فیلم‌ها می‌شود و چیز قشنگی هم هست، قابل اتکا نیست. در عوض، عشق رفیقانه، قابل اعتماد و ماندگار است.

بعضی اقوام اصلاً نمی‌دانند عشق چیست

عشق رمانتیک نه تنها کوتاه‌مدت و غیرقابل اتکاست که حتی اصیل هم نیست. یعنی این طور نیست که جزو سرشت و ذات انسان باشد و ابتلا به آن، از ضروریات زندگی محسوب شود. به نظر شما آیا در بین همه‌ی اقوام و ملت‌ها شور عشق وجود دارد؟ یعنی مردم ِ همه‌ی جوامع و فرهنگ‌ها عشق رمانتیک را به این مفهومی که ما می‌شناسیم، می‌شناسند؟

دو پژوهشگر به نام‌های یانکویچ و فیشر، ۱۶۶ فرهنگ و قومیت مختلف را از نظر آداب و رسوم و شعر و ادبیات و هنرشان بررسی کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که در ۱۴۷ فرهنگ، عشق رمانتیک وجود دارد؛ اما در ۱۹ قومیت،هیچ شواهدی از این عشق در میان نیست؛ یعنی در فرهنگ، ادبیات ، شعر و هنرشان هیچ اشاره‌ای به این شور عاشقانه نشده است؛ اما در آن اقوام هم مردم تشکیل خانواده می‌دهند، به خانواده‌شان علاقه دارند و برای آنها فداکاری هم می‌کنند. یعنی آن رمانتیسیسم که در ادبیات غربی و در ادبیات ایرانی خودمان هم می بینیم، در آن فرهنگ‌ها معنایی ندارد. پس عشق رمانتیک چیزی نیست که بگوییم لازمه‌ی هر زندگی است؛ بلکه همان موتور محرک اولیه است. ۱۹ قومیت از این موتور استفاده نمی‌کنند و ماشینشان بدون این استارت هم روشن می‌شوند.

در پژوهش دیگری از حدود شش هزار دختر و پسر قبل از ازدواج پرسیده‌اند که «شما دوست دارید عشق رمانتیک مبنای ازدواجتان باشد یا‌نه؟»

۹۰ درصد آنها جواب مثبت داده‌اند. یعنی گفته‌اند «دوست داریم این احساسات را تجربه کنیم.» اما بعد از چند سال، از همین افراد، بعد از ازدواجشان پرسیده‌اند «آیا آن رمانتیسیسم اولیه در ازدواجتان وجود داشته یا نه؟» ۳۳ درصد مردان و ۷۵ درصد زنان گفته‌اند در نهایت با فردی ازدواج کرده‌اند که عاشقشان نیستند و رابطه‌ی رمانتیکی هم با او ندارند؛ یعنی حتی خود افراد هم قبول دارند که «عشق» نه شرط کافی برای ازدواج است و نه حتی شرط لازم.

عشق نوعی بیماری است؟

برخی از پژوهشگرها روی این موضوع متمرکز شده‌اند که «آیا عشق آتشین صرف نظر از عشق نافرجام، یک بیماری است یا نه؟» و جالب است بدانید روان‌شناسان بیشترین شباهت را بین عشق و یک بیماری خاص روانی به نام وسواس اجباری مشاهده کرده‌اند. در این بیماری، افکار خاصی به ذهن هجوم می‌آورد که فرد گریزی از آنها ندارد؛ این افکار او را مجبور به ایجاد رفتارهای خاصی می‌کند که اگر انجام ندهد دچار تنش و اضطراب زیادی می‌شود. مثلا کسی عادت دارد هر شب ۷۰ بار ریشش را شانه بزند و اگر ۶۹ بار این کار را انجام بدهد درونش منقلب می‌شود و نمی‌تواند آسوده بخوابد.

عشق نه فقط در ظاهر و علایم بالینی شبیه این بیماری است، که از نظر آزمایشگاهی هم به آن شباهت دارد. در بیماری وسواس اجباری، یک ناقل خاص در سلول‌های پلاکت خون بیمار افزایش پیدا می‌کند. پژوهشگری به نام مارازیتی، افراد عاشق را به این طریق آزمایش کرده و به این نتیجه رسیده که آنها هم درست همین حالت را دارند. یعنی انگار عشق یک حالتی شبیه به وسواس اجباری ایجاد می‌کند که در آن فرد عاشق دچار افکار و عادت‌های خاصی می‌شود که نمی‌تواند از دست آنها خلاص شود- مثل تماس گرفتن پی در پی با معشوق و فکر کردن مداوم به او که عملکرد عادی ذهنش را مختل می‌کند.

هوش عاطفی‌ات را بالا ببر

با تمام این حرف‌ها، امروز دانشمندان به این نقطه رسیده‌اند که «اگر عشق و احساسات قابل اتکا نیستند پس چه چیز قابل اتکا است؟» یعنی چه چیزهایی باید وجود داشته باشد تا عشق افراد پایدار بماند. ابتدا نظریه‌ای شکل گرفت که اگر برخی شباهت‌های اولیه بین افراد وجود داشته باشد صممیت و رفاقت بیشتری بین آنان به وجود می‌آید و می‌تواند ازدواج موفق را تضمین کند. اما تجربه نشان داد که این اتفاق هم نمی‌افتد. آقای اشتنبرگ که مثلث عشق را ارائه کرده بود به این نتیجه رسید که خیلی از طلاق‌ها، بر خلاف انتظار، در مواردی اتفاق می‌افتد که انتخاب اولیه اشتباه نبوده است. یعنی افراد در ابتدای ازدواج، شباهت‌هایی به هم داشته‌اند اما پس از ازدواج تغییر کرده‌اند. پس خیلی وقت‌ها مشکل اینجاست که آدم‌ها تغییر می‌کنند؛ اما با هم نه: در دو مسیر یا با سرعت‌های متفاوتی تغییر می‌کنند. پس حالا این سوال به وجود می‌آید که «اگر شباهت اولیه هم ضامن صمیمیت نیست پس چه چیز می‌تواند صمیمیت و رفاقت درازمدت بین زوج‌ها را تضمین کند؟»

پژوهشهای زیادی نشان داده‌اند که «هوش عاطفی» یکی از مهمترین عوامل موفقیت ازدواج است. هوش عاطفی نوعی از هوش است که به ما کمک می‌کند به احساساتمان آگاه باشیم، بتوانیم عواطفمان را خوب بیان کنیم، آنها را خوب کنترل و هدایت کنیم، ظرفیت های خودمان را بشناسیم و در مجموع یک حس مثبت کلی نسبت به خودمان داشته باشیم. از طرف دیگر بتوانیم عواطف فرد مقابلمان را درک کنیم و نسبت به آن واکنش اجتماعی یا بین فردی مناسب داشته باشیم.

هوش عاطفی به ما کمک می کند که وقتی دچار تعارض در احساساتمان می‌شویم فرو نریزیم و بتوانیم به عنوان مساله‌ای معمولی حلش کنیم. این نوع هوش، یک چیز ذاتی نیست و در شرایط محیطی شکل می‌گیرد و در میان تمام عوامل موثر در موفقیت در ازدواج، کلیدی‌ترین نقش را دارد؛ اگر دو طرف دارای هوش عاطفی بالایی باشند می‌توانند بفهمند که چطور همراه و همگام با تغییر احساسات و عواطف یکدیگر تغییر کنند تا به زندگی‌شان به رشد و صمیمیت بیشتری منجر‌شود.

شما چقدر عاشقید؟

پرسشنامه‌ای که در دانشگاه نورث ایسترن بوستون تهیه شده، چندان به جزییات عشق‌کاری ندارد و به طور کلی، می‌خواهد ببیند اصلا شما عاشق هستید یا نه؛ و اگر عاشق هستید، چه‌قدر عاشقید؟ اگر برای خودتان هم دانستن جواب این سوال‌ها جالب است، دست به کار شوید و پرسشنامه را پر کنید.

طرز تکمیل پرسشنامه

عبارات صفحه۵۰ را بخوانید، معشوقتان را تصور کنید و به جای کلمه‌ی «او» نام معشوقتان را بگذارید. حالا جلو هر عبارت، این‌طوری شماره بگذارید:

اگر با هر عبارت کاملا موافق بودید، عدد ۷

اگر نسبتا موافق بودید، عدد ۶

اگر کمی موافق بودید، عدد ۵

اگر زیاد مطمئن نبودید، عدد ۴

اگر با آن کمی مخالف بودید، عدد ۳

اگر نسبتا مخالف بودید، عدد ۲

و اگر کاملا مخالف بودید، عدد ۱ را جلو عبارت بنویسید.

حالا شروع کنید:
 
1- همیشه برای رسیدن به او خیلی عجله دارم.
 
2- او را خیلی جذاب می‌دانم.
3- او نسبت به بیشتر مردم، عیب‌های کمتری دارد.

۴-  برای او هر کاری که لازم باشد، انجام می‌دهم.

5- به نظر من او خیلی دلنشین است.

۶-  دوست دارم احساساتم را با او در میان بگذارم.

7- وقتی کاری را با هم انجام می‌دهیم، آن کار برایم خیلی خوشایند می‌شود.

8- دوست دارم که او حتما مال من باشد.

9- اگر اتفاقی برای او بیفتد، خیلی ناراحت می‌شوم.

10- خیلی وقت‌ها به او فکر می‌کنم.

11- این برایم خیلی مهم است که او به من علاقه داشته باشد.

12- وقتی با او هستم، کاملا خوشحالم.

13- برایم خیلی دشوار است که برای مدتی طولانی از او دور باشم.

14- واقعا خیلی به او علاقه دارم.

تفسیر آزمون

حالا عددهایی را که جلو هر عبارت گذاشته‌اید، با هم جمع بزنید. شمایی که بالای ۸۹ نمره آورده‌اید، وضع‌تان خراب است: بدجوری عاشق شده‌اید و اگر صادقانه به سوالات پاسخ داده‌اید، در عشقتان هیچ شکی نمی‌توان کرد!

اگر نمره‌تان حول و حوش ۷۸ تا ۸۸ می‌چرخد، شما هم به احتمال خیلی زیاد، عاشق هستید و چیزی نمانده است که به بالای قله‌ی عشق برسید.

اما اگر نمره‌تان بین ۶۸ تا ۷۷ باشد، احتمال کمتری وجود دارد که عاشق باشید. کسانی هم که از ۶۸ پایین‌تر آورده‌اند، بهتر است خودشان را گول نزنند. به احتمال زیاد، چندان عاشق نیستند. کسانی که از ۵۸ پایین‌ترند هم که عمرا عاشق باشند! این گروه بهتر است پیشه‌ی دیگری برای خودشان دست‌وپا کنند و اسم احساسات رقیقشان را نگذارند عشق!
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:24  توسط مدیریت وبلاگ  | 

خوب و بد ازدواج فامیلی

 
 

خوب و بد ازدواج فامیلی

حتی المقدور افراد به دلیل مشكلات ژنتیكی و روانی به سمت ازدواج فامیلی نروند. اگر هم ازدواج فامیلی صورت گرفت، مشاوره ژنتیك و مشاوره روان شناسی بسیار ضروری است ...

اكثریت كارشناسان معتقدند كه احتمال بروز مشكلات ژنتیكی در ازدواج‌های غیرخویشاوندی ۲ تا ۳درصد است در حالی كه این رقم برای ازدواج‌های خویشاوندی به ۴ تا ۵ درصد می‌رسد.

به گزارش  فارس، خیلی از پدر و مادرها در مورد ازدواج كردن و به قول خودشان عاقبت به خیری تمایل دارند كسی را برای دختر یا پسرشان انتخاب كنند كه بهترین باشد و چه كسی بهتر از بچه‌های خواهر و برادرشان كه هم دیده و شناخته شده هستند و هم حیف است چنین كسی با این شرایط اخلاقی خوب و امكانات تحصیلی و شغلی مناسب را از دست بدهند؟! آنها پیشنهاد می‌دهند و در ظاهر، شما را آزاد می‌گذارند كه پاسخ مثبت یا منفی بدهید اما اگر جرات دارید، بگویید نه!

بدری السادات بهرامی، مشاور خانواده در این باره می‌گوید: "قبل از هر ازدواجی لازم است دو طرف یكدیگر را مورد ارزیابی قرار دهند و بررسی كنند كه آیا با هم تناسب دارند یا خیر. این مورد در ازدواج‌های فامیلی نباید فراموش شود. بسیاری از مردم گمان می‌كنند چون خانواده دختر و پسر یكدیگر را می‌شناسند، پس نسبت به بررسی و ارزیابی این تناسب‌های مهم نیازی احساس نمی‌كنند. اتفاقا اكثر مشكلات هم از این طرز فكر ناشی می‌شود كه دو خانواده بی گُدار به آب می‌زنند.

در این جا به دلیل وجود چنین تناسب‌هایی كه با فامیل خود داریم، گمان می‌كنیم تناسب شخصیتی و عاطفی هم بین فرزندان ما برقرار است.
این باور غلط می‌تواند زمینه بی انگیزه و بی‌رغبت شدن دختر و پسر جوان یا خانواده‌های آنها شود و آنها را از ارزیابی و بررسی اینكه آیا در تناسب اخلاقی و شخصیتی با هم هستند منصرف كند.

بنابراین توصیه می‌كنم همه دختر و پسرها قبل از حركت به سمت عواطف و دلباخته شدن در مورد این تناسب‌ها و این كه آیا مناسب هم هستند یا نه، بررسی كنند و خانواده‌ها اجازه دهند آزادانه تصمیم بگیرند.

از مزایای ازدواج فامیلی می‌توان به تناسب‌های بیشتر اشاره كرد. تناسب خانوادگی و سبك تربیتی كه افراد با آن رشد كرده‌اند یكی از مهمترین موارد است.

تناسب دیگری كه حتما باید وجود داشته باشد، تناسب فرهنگی است. یعنی فرهنگ كه عبارت است از بایدها و نبایدها و ارزش ها و ضدارزش های ما باید با همسرمان در تناسب باشد. بایدها و نبایدهای یك دختر اهل آذربایجان با دختر یا پسری كه در شمال كشور یا جنوب بزرگ شده است، یكسان نیست. فاصله ای در این میان هست كه به تناقض می انجامد. این اختلاف فرهنگی نقطه آغازین دعواها و اختلافات آنهاست.

مساله دیگر، تناسب اعتقادی است. از آن جا كه اعتقادات، جنس محكمی دارند و هر فردی با هر اعتقادی چه شیعه و سنی، چه بودایی و حتی لائیك حاضر است پای عقاید خود بایستد، نداشتن تناسب اعتقادی واقعا مساله ساز است. هر كدام از ما برای خود اعتقاداتی داریم كه فقط به خودمان ربط دارد اما وقتی قرار شد در كنار هم و به عنوان زوج زندگی كنیم نمی توانید بگویید موسی به دین خود، عیسی به دین خود.
در ازدواج فامیلی جنس اعتقادات خانواده از یك نوع است و همین مساله یعنی نداشتن یك دسته از درگیری ها و مشكلات. پس تناسب اعتقادی هم منتفی می شود. "

* معایب ازدواج فامیلی

غلامحسین قائدی روانپزشك و استادیار دانشگاه علوم پزشكی شاهد هم در این باره می‌گوید: "مساله مهمی كه در ازدواج فامیلی مطرح است این است كه معمولا اختلاف های خانوادگی و فامیلی به زندگی زوجین كشیده می شود و بر روابط آنها تاثیر می گذارد و زندگی زناشویی آنها را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

از این گذشته در ازدواج‌های فامیلی، نقش حمایتی خانواده‌ها در زمان اختلاف زن و شوهر با همدیگر بیشتر است و ممكن است مشكل‌ساز شود. البته باید گفت نمی‌توان قانون كلی صادر كرد و گفت چنین حمایت‌هایی همواره اختلاف ها را بیشتر می‌كند. این موضوع رابطه مستقیم با بلوغ فكری، عاطفی زوجین و خانواده آنها دارد.

ممكن است بسیاری از زوجین مشكلات و مسایل خودشان را در چارچوب خانه شان حل و فصل كنند. اما باید این نكته را در نظر گرفت كه برای مسایل عاطفی و احساسی خیلی نمی توان چارچوب گذاشت و امكان دارد، اختلاف های خانوادگی یا اختلاف زن و شوهر بر یكدیگر اثر بگذارد.
بنابراین توصیه می‌شود، حتی المقدور افراد به دلیل مشكلات ژنتیكی و روانی به سمت ازدواج فامیلی نروند. اگر هم ازدواج فامیلی صورت گرفت، مشاوره ژنتیك و مشاوره روان شناسی بسیار ضروری است و حتما باید سلامت روان زن و مرد سنجیده شود و زمانی كه سلامت آنها تایید شد، به تشابهاتی كه قبلا ذكر شد حتما توجه شود تا ازدواج موفقی پیش رو داشته باشند. "

از همه اینها گذشته، همه كارشناسان این مساله علمی را قبول دارند كه احتمال بروز مشكلات ژنتیكی در ازدواج های غیرخویشاوندی ۲ تا ۳درصد است در حالی كه این رقم برای ازدواج های خویشاوندی به ۴ تا ۵ درصد می‌رسد. هر چند شاید به نظر این تفاوت یك درصدی اندك باشد اما با احتساب آمار موالید سالیانه عدد قابل توجهی می‌شود.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:23  توسط مدیریت وبلاگ  | 

شروط ضمن عقد برای ازدواج آسان یا طلاقی عذاب آور !؟

 

 شروط ضمن عقد برای ازدواج آسان یا طلاقی عذاب آور !؟

چند درصد از عروس خانم ها قبل لز امضاء عقدنامه برای یکبار هم که شده شروط ضمن عقد را مطالعه می کنند تا از حق و حقوقشون آگاه بشوند ؟

تعهدات زیادی برای زوج و زوجه در سند ازدواج قید شده كه گاهی زن و شوهر بدون اطلاع از مفاد آن‌ خود را پایبند این تعهدات كرده و در برخی موارد نیز آگاهانه یا ناآگاهانه و حتی بدون مطالعه هر یك از طرفین همه شرایط قید شده در سند ازدواج را می‌پذیرند و ذیل این تعهدات را امضاء می‌كنند. از سوی دیگر عدم توجه به همه جوانب زندگی و عدم ‌سازش‌های احتمالی از سوی زن و شوهر یا عدم دقت درباره انتخاب همسری ایده‌ال برای یك زندگی طولانی ـ البته پس از گذشت روز‌های احساسی پس از ازدواج ـ مشكلاتی را برای زوجین و غالبا  برای زنان به همرا می‌آورد كه یافتن چاره پس از امضاء عقدنامه و پذیرش شروط آن یا عدم مدنظر قرار دادن برخی شروط ممكن دیگر، راه را برای بازگشت به گذشته دشوارتر می‌كند. ممكن است در روز‌های سخت زندگی و زمانی كه كار زن و شوهر به دادگاه بیفتد هر كدام از آنها از روی اجبار به سند ازدواج مراجعه و نسبت به تعهداتی كه بواسطه امضاهای دایمی ایجاد كرد‌ه‌اند اگاهی حاصل كنند و تازه متوجه شرایط ضمن عقد شوند.

به گزارش ایسنا؛ زنان زیادی در دنیا به این باورند كه در قوانین و شرایط ازدواج بسته به شرایط مقررات هر كشور، توجه كمتری به حق و حقوق آنها شده است و قریب به اتفاق این قوانین به نفع مرد‌هاست. كافی است سری به راهروهای دادگاه خانواده بزنید تا از نزدیك شاهد این موارد باشید.

خانمی میانسال كه بسیار نگران و عصبی به نظر می‌رسد در دادگاه خانواده می‌گوید:« 6 ماه است به دلیل اعتیاد شوهرم درخواست طلاق داده‌ام اما هنوز نتوانسته‌ام، راه به جایی ببرم...». دیگری كه مهریه‌اش را مطلبه كرده، می‌گوید: «مردهای ما در ایران فقط زمانی كه اختلاف داشته باشند و نخواهند زندگی مشترك را ادامه بدهند، مهریه همسرشان را پرداخت می‌كنند...».

دكتر محمد ادیب، وكیل پایه یك دادگستری درمورد اینكه چرا برخی زنان برای گرفتن طلاق كه حق نیز با آنهاست باید مدت‌های زیادی در دادگاه‌های خانواده سرگردان باشند، می‌گوید: زوجین آزاد هستند هر شرطی را كه خلاف قانون نباشد در شرایط نكاح و عقد در سند ازدواج و یا در سند جداگانه‌ای بیاورند و در صورت قبولی زوج یا زوجه آن سند امضا می‌شود كه در این صورت خدای نكرده در هنگامی كه شرایط و قصد جدایی حاصل شود زن، كمتر گرفتار دادگاه و رفت‌وآمد‌های آن خواهد شد.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر آن چه كه در قوانین ایران معمول است شروط 12 گانه‌ای است كه در سند ازدواج وجود دارد و معمولا زن و شوهر در هنگام عقد آنها را با امضاء می‌پذیرند. عدم پرداخت نفقه از طرف شوهر به مدت 6 ماه ، سوء‌رفتار ، غیبت بیش از 6 ماه ، محكومیت به حبس بیش از 5 سال ، اعتیاد ، اختیار كردن همسر دیگری بدون رضایت همسر اول یا عدم رعایت عدالت بین همسران و امثالهم از جمله شروطی است كه اگر تحقق پیدا كند زن در گرفتن طلاقش وكیل است، اما مشكلی كه وجود دارد دشواری اثبات تحقق بسیاری از این موارد است.

... آقا آزمایش می‌دهد و چون داروهای خاصی مصرف كرده اعتیادش ثابت نمی‌شود، البته محاكمی هم هستند كه می‌گویند چون در سند ازدواج قید شده اعتیاد مضری كه خللی بر اساس زندگی وارد آورد موجب اختیار حق طلاق برای زن خواهد بود، بنابراین اگر اعتیادی كه شوهر دارد به نحوی نیست كه اساس زندگی را ویران كند و همچنان كه شوهر معتاد است، اگر كاسبی هم می‌كند این اعتیاد نمی‌تواند مورد پذیرش دادگاه باشد.

آیا شرایطی وجود دارد كه برای طلاق نیاز به اثبات دلیل آن نباشد؟

بله اگر زوج در شرایط عادی قرار دارد، برخی از شرایط زوجه از جمله حق طلاق و حق مسكن را قبول كند شرایط تغییر می‌كند. مثلا برای حق طلاق، در شرایط ازدواج، شرط ضمن عقد به این نحو است كه اگر 6 ماه نفقه ندهد زوجه بدون مراجعه به محكمه در طلاق خودش وكیل است اما در اجرا كه می‌آید محاكمه نمی‌پذیرند، چون هر طلاقی كه در كشور قرار است انجام شود باید با حكم دادگاه باشد، سردفتری كه بخواهد بدون حكم دادگاه صیغه طلاق را جاری كند متخلف محسوب می‌شود و مجازات‌های سختی حتی تا بسته شدن دفترش برای او در نظر گرفته شده است. بنابراین باید محاكم رأی طلاق بدهند. محاكم هم می‌گویند این‌جا نوشته شده اگر 6 ماه نفقه پرداخت نشد. شما عدم پرداخت نفقه به مدت 6 ماه را برای ما اثبات كن.

همان‌طور كه گفته شد این خود مشكل دیگری است و زوجه در موارد زیادی قادر به اثبات نیست. اما اگر سند ازدواج تنظیم شود و همان‌طور كه گفته شد خانم حق طلاق را بخواهد و شوهر هم آن را پذیرفته باشد، دیگر نیاز به اثبات امری برای طلاق در دادگاه نیست. چون شرطی وجود ندارد تا تحقق آن موجب وكالت زن در طلاق خودش شود، زیرا ابتدای ازدواج مرد حق طلاق را به همسرش داده است، بنابراین زن می‌تواند اقدام به تقدیم دادخواست طلاق كند و یا زوجین به یك دفتر اسناد رسمی مراجعه می‌كنند. سند ازدواج را به دفتردار نشان می‌دهند و زوج می‌گوید، می‌خواهم حق طلاق را به نحو بلاعزل به همسرم واگذار كنم، دفتر اسناد رسمی هم این كار را انجام می‌دهند و سند را تنظیم می‌كند حتی بعضی از دفاتر برای این موضوع 50 و در مواردی 90 سال را قید می‌كنند اما از نظر دادگاه همین كه قید شود حق طلاق بلاعزل با خانم است دیگر نیاز به استعلام هم نیست. همین كه زوجه به دادگاه مراجعه و این سند را ارایه دهد دادخواستی تنظیم و مراحل قانونی طی می‌شود.

دادخواست چگونه باید تنظیم شود؟

چون طلاق یك‌طرفه است، زوجه یك وكیل دادگستری انتخاب می‌كند، زیرا دادخواست باید از طرف وكیل ارایه شود.

مهریه كاملا دریافت می‌شود؟

بله، در این وكالت زوجه با تمام حق و حقوقش می‌تواند طلاق بگیرد و در تمام مراحل دادخواست و مراجعه به دادگاه و ... نیازی به حضور مرد نیست چون وكالت را به خانم داده است و اگر در همان سند وكلات اجرای صیغه طلاق را نیز قید كرده باشد، سردفتر طلاق نیازی به اخطاردادن به زوج را نخواهد داشت و با همان وكالتنامه، طلاق می‌دهد و سند طلاق را برای زوجه صادر می‌كند.

اگر زوجه حق طلاق نداشته باشد و واقعا زندگی برایش مشكل و برای اثبات هم به زمان زیادی احتیاج باشد، آیا باز هم سیر مراحل قانونی طول می‌كشد؟

دادگاه‌ها برای طلاق شروط 12گانه را مدنظر قرار می‌دهند، یك عبارت كلی دیگر با عنوان عسر و حرج وجود دارد، یعنی اگر احراز شود كه ادامه زوجیت برای زوجه سختی به دنبال دارد، دادگاه حكم به طلاق می‌دهد، در رابطه با طولانی بودن مراحل قانونی كه می‌گوید زوجه از همه‌چیز می‌گذرد، این‌گونه نیست و به لحاظ قانونی این مسأله جایگاهی ندارد. طلاقی كه دادگاه صادر می‌كند ابتدا وارد بحث مهریه نمی‌شود، دلیل طلاق را بررسی می‌كند تا ببیند دادخواست زوجه وارد است یا نه؟ در واقع متكی به دلایل محكمه پسند هست یا نه، بعد نوبت به صدور گواهی عدم امكان سازش برای اجرای صیغه طلاق می‌رسد. ضمنا در دادخواست قید می‌شود كه با مهریه یا بدون مهریه كه این در اصل رسیدگی به طلاق نقشی ندارد، چون دادگاه مدعی مهریه نیست، در این زمینه یك نحوه طلاق به نام طلاق خلعی وجود دارد كه بانوان برای اینكه راحت‌تر طلاق بگیرند و شوهر هم نتواند اذیت كند و دادخواست اثبات رجوع بدهد و در ایام عده نگوید كه من رجوع كرده‌ام و با این كارش باعث شود كه طلاق قطعی نشود محاكم به زوجه پیشنهاد می‌كنند كه قسمتی از مهریه‌ات را بذل كن تا طلاق شما از نوع طلاق خلع صادر شود.

در مورد طلاق خلع بیشتر توضیح دهید؟

طلاق خلع، یعنی اینكه زوجه مثلا از 500 سكه بهار آزادی یك سكه یا بیشتر را می‌بخشد، دادگاه هم هیچ اجباری نمی‌كند این باعث می‌شود نوع طلاق خلع باشد و دست شوهر برای اذیت و اثبات رجوع و ... بسته شود، دفاتر طلاق هم این طلاق را راحت‌تر ثبت می‌كنند. در شرایط عادی، طلاق رجع خواهد بود. چون این طلاق، ایام عده دارد و شوهر می‌تواند در ایام عده بگوید من رجوع داشته‌ام و طلاق مشكل‌تر صورت می‌گیرد، بنابراین در این شرایط تمام حق و حقوقی كه زن دارد باید نزد سردفتر طلاق به امانت بماند تا ببیند بعد از 3 ماه كه پایان عده است شوهر اعتراضی دارد یا نه، تا بعد از آن طلاق قطعی شود اما در مورد طلاق خلع، چون این حق رجوع برای شوهر نیست زن فقط عده نگه می‌دارد به این خاطر، اگر محاكم می‌گویند یك قسمت از مهریه‌ات را ببخش حتما لازم نیست 50 درصد مهریه و یا تمام آن باشد.

به نظر شما شرایط ضمن عقد مثل حق طلاق و حق مسكن و ... به استحكام بنای خانواده كمك می‌كند؟

بله، به میزان زیادی موثر است به این دلیل كه در جامعه ما این‌طور كه در پرونده‌ها شاهد هستیم متأسفانه بیشتر تخلفات از ناحیه مرد است و خانم‌ها در فروپاشی زندگی كمتر مقصر هستند. تكیه‌گاه زن، همسرش و خانه‌ای كه برایش فراهم شده، است، ولی مردها ممكن است دنبال تكیه‌گاه‌ها و یا موارد دیگر بروند. بنابراین هرچه مردها را بتوان بیشتر مقید كرد، دوام زندگی بیشتر می‌شود و برای زندگی مشترك هم بهتر است.
 
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:22  توسط مدیریت وبلاگ  | 

چه وقت می‌گوییم کسی دچار اعتیاد است؟

 

چه وقت می‌گوییم کسی دچار اعتیاد است؟

تلاش او برای «مصرف کنترل‌شده و گه‌گاه» با شکست مواجه می‌شود و باوجود مشکلات مالی، قانونی، خانوادگی و... هم‌چنان به این رفتار ادامه می‌دهد و...
  

زمانی، اعتیاد تنها به الگویی اطلاق می‌شد که کسی مصرف‌کننده‌ی مواد مخدر باشد. امروزه، «سازمان جهانی بهداشت» در طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها، به‌جای اصطلاح «وابستگی به مواد»، واژه‌ی «سندرم وابستگی» را قرار داده است؛ بنابراین هر رفتاری که ویژگی‌های زیر را داشته باشد، «اعتیاد» محسوب می‌گردد:

- پیشروی

- اشتغال ذهنی

- احساس عدم‌کنترل

- ادامه­یافتن باوجود اثرات منفی

به‌طور نمونه کسی که دچار وابستگی به تریاک است، قطعاً در طول زمان، مقدار و دفعات مصرف او افزایش یافته است، ذهن او درگیر تهیه و مصرف مواد است، تلاش او برای «مصرف کنترل‌شده و گه‌گاه» با شکست مواجه می‌شود و باوجود مشکلات مالی، قانونی، خانوادگی و... هم‌چنان به این رفتار (مصرف تریاک) ادامه می‌دهد. همین الگو ممکن است نه در مصرف مواد، بلکه در امور دیگری نیز در بعضی افراد دیده شود؛ به‌طور نمونه یک مدیر ظاهراً موفق که مدام ساعات کاری و حیطه‌ی فعالیت‌اش را افزایش می‌دهد، هیچ‌گاه -حتی درحین غذاخوردن یا در یک سفر تفریحی-  از درگیری با کارش دست نمی‌کشد و باوجود بیماری‌های جسمانی متعدد هم­چون فشارخون بالا و زخم گوارشی و کمردرد و پیشنهاد پزشکان مبنی‌بر کم‌کردن فشارِ کاری، هم‌چنان به همان شدت درگیر کار است و به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند کنترلی بر این رفتارش داشته باشد، دچار «اعتیاد به‌ کار» است.

چه عواملی فرد را به سمت اعتیاد پیش‌می‌برد؟

امروزه در روان‌پزشکی، با الگویی کار می‌کنیم که آن را الگوی «زیستی- روانی- اجتماعی- معنوی» می‌نامیم. براساس این مدل، انسان موجودی­ست با 4بُعد: بُعد زیست‌شناختی ، بُعد روان‌شناختی ، بُعد جامعه‌شناختی و بُعد معناشناختی ؛ بنابراین هر پدیده‌ی مربوط به انسان را لازم است از این 4بُعد تحلیل کنیم؛ چه یک پدیده‌ی مربوط به سلامتی (مانند ازدواج یا کسب و کار) و چه یک پدیده‌ی مربوط به بیماری (مانند افسردگی، دیابت یا ایدز) بنابراین به این سؤال لازم است در 4بخش پاسخ دهیم:

- عوامل زیست‌شناختی مستعدکننده‌ی اعتیاد

- عوامل روان‌شناختی مستعدکننده‌ی اعتیاد

- عوامل جامعه‌شناختی مستعدکننده‌ی اعتیاد

- عوامل معناشناختی مستعدکننده‌ی اعتیاد

از نقطه‌نظر «زیست‌شناختی»، برخی عوامل ژنتیکی، افراد را مستعد اعتیاد می‌سازند. گروهی از افراد از نظر ژنتیک، بسیار جسور و بی‌احتیاط هستد، ساختمان شیمی مغز آنان به‌گونه‌ای­ست که نسبت به سایرین، از خطرات، کم‌تر پرهیز می‌کنند (خطرپرهیزی در آنان کم است.) این افراد نسبت به دیگران، بیش‌تر سراغ رفتارهای پرریسک و خطرناک می‌روند. این الگو در کودکی ممکن­­است به‌صورت آتش‌بازی، کتک‌کاری‌های وحشیانه، پریدن از بلندی‌ها و در نوجوانی به‌صورت درگیری با معلمان و مسؤولان مدرسه، موتورسواری و رانندگی بی‌احتیاط و... خود را نشان‌دهد. این افراد به همین لحاظ بارها دچار تصادفات رانندگی، سقوط، شکستگی استخوان‌ها و درگیری با اولیای امور، پلیس و قانون می‌شوند و به­اصطلاح «پرحادثه» هستند. در پژوهش‌های داوطلبانه‌ی تحریک با شوک الکتریکی دردناک، دیده شده که افراد معمولی درحین این آزمایش، در فواصل شوک‌های الکتریکی دچار «اضطراب انتظار» می‌شوند؛ یعنی هنگامی که یک شوک را دریافت کرده‌اند و احتمال می‌رود ظرف چند ثانیه یا چند دقیقه‌ی آینده شوک بعدی را دریافت کنند، سطح اضطراب‌شان بالا می‌رود، درصورتی که افراد «حادثه‌ساز»، در فواصل شوک‌ها اضطراب‌شان بالا نمی‌رود؛ یعنی به‌گونه‌ای در مقابل محرک‌های دردناک، کم‌ترس و جسور هستند، درحالی که سطحِ ادراکِ دردشان با دیگران تفاوتی ندارد. طبعاً هشدارهایی که در موردِ خطرناک­بودنِ مواد مخدر داده می‌شود، چندان این افراد را نمی‌ترساند و آنان با وجود آگاهی از خطرناک بودنِ مواد، از این تجربه پرهیز نمی‌کنند. در بسیاری از رفتارهای غیرقانونی نیز چنین افرادی درگیر هستند. آنان با وجود این‌که احتمال بازداشت و زندانی‌شدن‌شان می‌رود، به رفتارهای غیرقانونی مبادرت می­ورزند و اضطراب چندانی را در این زمینه تجربه نمی‌کنند!

باید دانست که گرچه یکی از زمینه‌سازهای اعتیاد، ساختار ژنتیک و مزاجی­ست اما کم‌تر از نیمی از معتادان، دچار این ساختار ژنتیکی هستند. در اغلب افرادِ دچار اعتیاد، جنبه‌های روان‌شناختی، اجتماعی و معنوی زندگی، آسیب‌زاست و ممکن است این افراد با توجه به «هزینه‌ای» که اعتیاد برای‌شان ایجاد می‌کند، زمان مراجعه به درمان‌شان، متفاوت باشد. فشارهای فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی، شغلی و قانونی، جزو عواملی هستند که در بخش قابل‌توجهی از معتادان، انگیزه‌ساز درمان بوده‌اند؛ بنابراین چنین فرضیه‌ای که اساسِ زیست‌شناختیِ اعتیاد، مسؤولیت فرد را در برابر بیماری‌اش منتفی می‌کند، فرضیه‌ی درستی نیست. از سویی دیگر، هنوز پیشرفت‌های طبی و روان‌شناختی نتوانسته‌‌اند به روش مؤثری برای کنترل رفتارِ افراد «حادثه‌ساز» و بیش‌ازحد جسور دست‌یابند؛ بنابراین موارد زیادی پیش‌می‌آید که «جامعه» چاره‌ای جز اقدامات پلیسی و محدودیت‌های قانونی برای کنترل آسیبی که این افراد به خودشان و دیگران می‌زنند، ندارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:21  توسط مدیریت وبلاگ  | 

مجنون‌های آنی، لیلی‌های آفی.

 

مجنون‌های آنی، لیلی‌های آفی.

عشق‌هايي كه زود on و تند off می‌شود به گفته شاعر؛ اگر فرهاد اکنون زنده بودی ز عاشق پیشگی توبه نمودی!
این بیت را گفتم تا آغازی باشد بر آنچه می خواهم بنویسم. نمی دانم تا حالا "چت" کرده اید یا نه؟ البته زیاد مهم نیست چون چه چت کرده باشید و چه نکرده باشید، پدیده چت و گفت و گوی اینترنتی وجود دارد.
تصور کنید که مجنون (قیس عامری) با آی دی "قیس مجنون" وارد چت می شد و بعد از چت کردن با آی دی هایی مثل " پری نازگل"، " دختر آریایی"، "انوشا" و... تیرش به سنگ می خورد و سراغ آی دی " لیلی" می رفت و بعد از نیم ساعت چت کردن عاشق لیلی می شد!
اما آیا مجنون های چتی و لیلی های اینترنتی قابل اعتمادند؟ آیا قیس عامری هم، با محوریت مسائل جنسی لیلی خودش را انتخاب کرد؟
متأسفانه بعضی از افرادی که وارد فضای چت می شوند، وقاحت و بی بندوباری را به نهایت رسانده و با ارسال پیام هایی مانند "یه خانوم برای ... "، " يه دختر با مرام زير 21 ساله برای دوستي پي ام بده"، " خانمی هست که یه نوکر و خدمتکار مجانی بخواد؟"، "یک دختر 18 ساله پیام بده لطفا"، " توی این روم دختر برای ... هست؟"،" یک خانم حدود 30 تا 35 ساله اهل ... برای دوستی توی چت پی ام بده"، "خانوم متأهل از تهران که دوست پسر می خواد پی ام بده"،" آقای 30 تا 35 سال پی ام بده"،" كى عكس‌هاي ايرانى عوض مي كنه؟ "و... ، فضای گفت و گوی سالم و دارای حد و مرز را آلوده می کنند.

بعضی ها هم با آی دی هایی همچون "بابام گفته زن بگیر"، "من زن می خوام"، "کی زن من می شه"،"در شرف دامادی" و... بساط دروغگویی خود را پهن می کنند تا دیگرانی که در اتاق چت حاضرند در همان لحظه نخست با دیدن این آی دی ها نوعی اعتماد ضمنی نسبت به صاحبان این شناسه ها پیدا کرده و مجوز گفت و گو و آشنایی را صادر کنند.
                                  
دیگر از آن آی‌دی هایی که آوردن نامشان بی شرمی می‌خواهد حرفی نمی زنیم. آیا تا حالا به این اندیشیده اید که آینده جوانان و نوجوانانی که وارد اتاق های چت می شوند و سیلی از کلمات غیراخلاقی و مستهجن بر سر آن ها می ریزد چه می شود؟
راستی چرا بعد از این همه سال که از تولد و ورود پدیده چت به ایران می گذرد، هنوز فرهنگ استفاده از آن نهادینه نشده است؟ کاملا" واضح است که سازمان‌های فرهنگی، والدین و خود کاربران اینترنتی در نهادینه نشدن فرهنگ استفاده از این تکنولوژی مقصرند.
کدام قوانین عرفی و اجتماعی نابهنجار و غلط در جامعه ما وجود دارد که سبب شده کابران اینترنتی ما تمام دغدغه خویش را مسائل جنسی ببینند؟ چه پیش آمده که مجنون های امروزی به همان سرعتی که در اتاق های چت آن (روشن؛on) می شوند عشقشان آف (خاموش؛off) می شود و لیلی های امروزی هم همینطور؟!
قطعا" جلوگیری از ورود جوانان و نوجوانان به اتاق های گفت و گوی اینترنتی و یا ایجاد اختلال در این سایت ها راه حل مناسبی برای جلوگیری از عواقب چت های مستهجن و بی بند و بار نیست، بلکه باید طرحی معقول را برگزید و آن طرح معقول چیزی جز "فرهنگ سازی" نیست؛ چرا که تا اندیشه افراد تغییر نکند رفتارهایشان تغییر نخواهد کرد.
بیایید باور داشته باشیم که فضای چت و گفتگوی اینترنتی می تواند محل بحث و گفت و گوهای سالم و کلاسی برای بالا بردن اندوخته های علمی، اجتماعی، روانشناسی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... باشد.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:20  توسط مدیریت وبلاگ  | 

انتقام عشقی: گرفتن یا نگرفتن؟

 
 

انتقام عشقی: گرفتن یا نگرفتن؟

افرادی که در روابط عاشقانه وارد می شوند ممکن است از طرق مختلف دچار صدمات روحی و عاطفی گردند که این مسئله حس انتقام جویی را در برخی از آنها بیدار میکند.

 
افرادی که در روابط عاشقانه وارد می شوند ممکن است از طرق مختلف دچار صدمات روحی و عاطفی گردند که این مسئله حس انتقام جویی را در برخی از آنها بیدار میکند. فرد صدمه دیده که به نوعی قربانی عشقی بحساب می آید به شدت تحت تاثیر عواطف خود قرار گرفته و در صدد تخلیه خشم و احساساتش برمی آید. صدمات عاطفی که می تواند در درون فرد ایجاد بحران نماید به دلایل زیر پدید می آید:

خیانت:
بی وفایی و خیانت یکی از عوامل اصلی ایجاد بحرانهای عمیقی احساسی و روحی در فرد است. غریزه انسانها در رابطه با پیوند ایجاد شده بین دو جنس بسیار حساس و قوی عمل می کند
به این معنی که اشخاص بطور طبیعی تمایل زیادی برای حفظ جفت خود دارند و هر مسئله ای که باعث سست شدن این رابطه شود با عکس العمل و فوران شدید احساسات روبرو خواهد شد. مردان و زنانی که به هم خیانت میکنند در حقیقت بار عاطفی و درد روحی بسیاری را به یکدیگر وارد میکنند. فرد خیانت دیده ممکن است تا مدتی طولانی دچار عارضه هایی مانند عدم اعتماد به دیگران، حساسیت شدید، شکاکی، خود خوری، بیماری های عصبی، افسردگی و اختلالهای شخصیتی گردد و اعتماد بنفس خود را نیز از دست بدهد. فشاری روانی ناشی از خیانت بار احساسی سنگینی را بر فرد خیانت دیده تحمیل خواهد کرد و درمان کامل آن می تواند بسیار زمان بر و یا حتی در برخی از موارد غیر ممکن باشد.

کسی که مورد خیانت قرار گرفته ممکن است در دو حالت در صدد انتقام جویی برآید. در حالت اول انتقام از همان شخصی که خیانت کرده و حالت دوم از فردی که جدیداً رابطه ای را با او شروع نموده است. در حالت اول شخص بدلیل وسواس فکری و بیاد آوری مکرر اتفاقات و حوادث روی داده تصور می کند که اگر مقابله به مثل کند می تواند از صدمات عاطفی خود بکاهد. به این صورت که اولاً طعم تلخ خیانت را به وی چشانده و دقیقاً همان احساس را در ذهن او تداعی کرده است و دوم از بُعد تسویه حساب شخصی.

طبق تحقیقات و بررسی های انجام گرفته روی زوجهایی که در صدد انتقام عشقی به دلیل خیانت طرف مقابل برآمدند، در اکثر موارد وضعیت پیچیده تر و بحرانی تر شده و احتمال برهم خوردن کلی رابطه بسیار بالا رفته است. بدلیل تفاوتهای احساسی در بین زنان و مردان فرد خیانت دیده و خیانت کننده هر یک به نوعی خاص به این پدیده نگاه میکنند و عکس العملهای درونی آنها متفاوت است. زنان بسیار مشکل تر می توانند خیانت احساسی مردان را تحمل کنند و مردان بسیار مشکل تر می توانند با خیانت جنسی زنان کنار بیایند. انتقام فقط شرایط را بدتر و رابطه را متزلزل تر خواهد کرد. راه حل مشکل این است که در وهله اول زوجین از خیانت نسبت به هم جداً پرهیز کنند و بدانند راه وفاداری و صداقت به همراه گفتگوی آزاد و صریح میتواند راه حل اکثر مشکلات زناشویی باشد و در صورت بروز خیانت، هیچ گاه انتقام جویی نکنند و بجای آن با ریشه یابی مشکل و بهره گیری از مشاوره صحیح، اعتماد از دست رفته را بازسازی کنند و به رابطه شان برگردند. البته فرد خیانت دیده نباید به سادگی از مسئله بگذرد و فرد خیانت کننده نیز نباید با توجیهات واهی بر کار خود صحه بگذارد و باید در پی جبران باشد.

گاهی اوقات بعد از بر هم خوردن رابطه، فرد خیانت دیده در رابطه جدیدش تصمیم میگیرد به طرفش خیانت کند چون احساس میکند ممکن است که این شخص نیز همان رفتار نفر قبل را در مقابلش در پیش بگیرد و می خواهد به نوعی پیش دستی نماید. اختلالات عاطفی و حس بدبینی و عدم اعتماد به دیگران نیز میتواند دلیل بر این عمل باشد. فرد خیانت دیده ممکن است تصور کند که همه افراد مانند فردی هستند که به او خیانت کرده و این حس بدبینی انگیزه انتقام جویی از افراد بیگناه را شدت می بخشد. در این مورد نیز باید دانست که انتقام بی دلیل هیچ پایه و اساس منطقی نداشته و به هیچ عنوان زخمهای کهنه را التیام نخواهد بخشید.

عدم پذیرش:
گاهی فرد از طرف کسی که به وی علاقه مند است پس زده میشود و بطور مکرر مورد عدم پذیرش او قرار میگیرد. معمولاً اشخاص تمایل زیادی به کسی که ردشان میکند پیدا میکنند به این دلیل که در خود نوعی ضعف و در طرف مقابل نوعی قدرت و برتری حس می نمایند. هرچقدر چیزی دست نیافتی تر جلوه کند، برای دیگران جذاب تر و خواستنی تر میگردد. وقتی فردی مرتب از طرف مقابلش رد می شود، تماسهایش بی جواب می ماند، ابراز احساساتش با بی تفاوتی روبرو میگردد و در نهایت شکست می خورد، این فرایند بصورت گره ای ناگشودنی در ذهنش نقش می بندد و بصورت وسواس فکری در می آید. فردی که  این گونه شکست عشقی را تجربه کرده و همیشه از ناتوانی خود برای بدست آورن شخص مورد علاقه اش در عذاب و مشغول ملالت خویش است، ممکن است همین رویکرد را در برابر نفرات دیگر در پیش بگیرد یعنی دقیقاً همانگونه که با وی رفتار شده، او نیز با دیگران برخورد نماید. شاید یکی از دلایلش این باشد که بخواهد انتقام بگیرد و یا آزار و اذیتهایی که در این راه دیده را بر سر دیگری فرود آورد.

انگیزه دیگر این است که فرد قربانی از تجربه اش دریافته که می تواند با همین طرز برخورد دیگران را جذب خودش کند همانگونه که خود جذب نفر اول شده بود. در کل باید ابراز داشت که اینگونه رفتارها که منشا آن در روابط گذشته است، ممکن است بصورت موقت اثر دلخواه را بر جای گذارد، اما در دراز مدت رابطه را بر هم خواهد زد. کم محلی، رد و عدم پذیرش کسی که تمایل به برقراری رابطه با او داریم هیچگاه باعث نخواهد شد از صدمات عاطفی روابط قبلی آسوده شویم و فقط شخصیت ما را زیر سوال خواهد برد. اینکه برخی احساس کنند چون نفر قبلی اینگونه برخورد میکرده، آنها نیز طرف مقابلشان را رد کنند و یا ابراز احساساتشان را به سخره بگیرند و یا تماسهایشان را بی پاسخ بگذارند، باعث التیام زخمهایشان خواهد شد، سخت در اشتباهند. راه حل این است که بصورت منطقی با مسئله برخورد کنند، و اصلاً اجازه ندهند کسی با آنها اینگونه برخورد کند. اگر با مقاومت شخص مورد نظرشان روبرو شدند، بدانند که همیشه حق انتخاب های بیشتر و بهتری نیز وجود دارد و عشق هیچگاه با اجبار و اسرار، جاودان نخواهد ماند.
 
تحقیر و بد رفتاری:
یکی دیگر از دلایل بروز صدمات عاطفی در افراد، نحوه رفتار و برخورد طرف مقابلشان است. اگر شخصی در رابطه ای ناسالم قرار بگیرد،
ممکن است مورد بی احترامی، بد دهانی، تحقیر، سوء استفاده جسمی، جنسی و مالی قرار بگیرد که این موضوع نیز باعث ایجاد احساسات ناسالم در فرد خواهد شد.

در این مورد هم قربانی میتواند در دو حالت در صدد انتقام و مقابله بمثل برآید. در حالت اول مقابله به مثل در برابر همان شخص و در حالت دوم در برابر فرد جدید که با او وارد رابطه شده است. او سعی می کند آنها را تحقیر کند، و رفتار مناسبی نداشته باشد. همواره زمانهایی را بخاطر می آورد که مورد بد رفتاری قرار میگرفت و مایل است دقیقاً همان گونه برخورد نماید. اگر شخص اول تلفن را بدون خداحافظی برویش قطع میکرد، از الفاظ زشت استفاده می نمود، کلمات محبت آمیز به زبان نمی آورد، رفتاری دوگانه و مبهم داشت، از ظاهرش ایراد می گرفت،... او نیز تمایل پیدا میکند دقیقاً همین برخوردها را با طرف مقابلش داشته باشد. نوعی حس انتقام جویی بدون پشتوانه منطقی. در این شرایط باید دانست که هر انسانی دارای شخصیت و خط مشی منحصر به خود است. صرف اینکه مورد بی احترامی و تحقیر قرار گرفته ایم دلیل نمی شود که ما نیز با دیگران اینگونه رفتار کنیم و این تنها باعث سستی و برهم خوردن رابطه خواهد شد.

در کل باید دانست انتقام عشقی به هر صورتی که باشد باعث التیام عاطفی نخواهد شد و این ما هستیم که با سلامت احساسی و دوری ورزیدن از هر گونه رفتار ناهنجار میتوانیم دوام و مانایی رابطه مان را تضمین کنیم. محبت، صداقت و رفتار صحیح میتواند جایگزین مناسبی برای انتقام جویی باشد. همیشه بیاد آورید که آنگونه رفتارها چقدر برای شما عذاب آور و ناراحت کننده بود، بنابراین هیچگاه در مورد دیگران تکرارشان نکنید
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:20  توسط مدیریت وبلاگ  | 

نکته برای درخواست ازدواج از فرد مورد علاقه

 
 

13 نکته برای درخواست ازدواج از فرد مورد علاقه

حقیقت امر ان است که ازدواج چیزی نیست که بخواهید به خاطر انگیزه های آنی وارد آن گردید ممکن است شما دیوانه وار همدیگر ار دوست داشته باشید
 
 
حقیقت امر ان است که ازدواج چیزی نیست که بخواهید به خاطر انگیزه های آنی وارد آن گردید ممکن است شما دیوانه وار همدیگر ار دوست داشته باشید اما اگر همسرتان خواهان فرزند باشد اما شما نه ازدواج شما قطعا زیاد دوام نخواهد آورد...
 
1- مطمئن گردید که فرد مناسبی را بگزیده اید:
واضح است نه اما حقیقت امر آن است که ازدواج چیزی نیست که بخواهید به خاطر انگیزه های انی وارد آن گردید ممکن است شما دیوانه وار هدیگر ار دوست داشته باشید اما اگر همسرتان خواهان فرزند باشد اما شما نه ازدواج شما قطعا زیاد دوام نخواهد آورد و یا انکه ارزشهای شما با ارزشهای همسرتان متفاوت باشد اگر در مورد فردی که می خواهید با وی ازدواج کنید تردید دارید بهتر است بیشتر درباره آن بیاندیشید.
 
2- مطمئن شوید هر دوی شما امادگی دارید:
پیش از آنکه پیشنهاد ازدواج دهید درباره آن که در زندگی به دنبال چه اهدافی می باشید حتی اهداف 50 سال آینده خود با یکدیگر صحبت کنید هر چه بیشتر با یکدیگر در مورد آن چه برای شما حائز اهمیت می باشد گفتگو کنید بیشتر متوجه آن می گردید که آیا با یکدیگر تفاهم دارید یا خیر. همچنین باید از لحاظ مالی آمادگی داشته باشید اگر شما قادر نیستید که مخارج خود را تامین کنید بهتر است نامزدی خود را به تعویق بیاندازید.
 
3- از پدر و مادر وی اجازه بگیرید:
شما ابتدا باید بدانید که آیا اگر پیش از ازدواج با پدر و مادر وی مشورت کرده و اجازه بخواهید انها را خشنود می سازد یا خیر.این نکته شاید عجیب به نظر آید اما شما که نمی خواهید پدر زن و مادر همسر آینده خود را برنجانید؟ این عمل برای آنکه دلشان را بدست بیاورید بسیار موثر خواهد بود.
 
4- بطریقی پیشنهاد بدهید که خوشایند وی باشد:
به پیشنهاد ازدواج همچون یک هدیه به بانوی زندگی خود بنگرید ان را بطریقی طرح ریزی کنید که باب میل و سلیقه وی بوده و مطابق با شخصیتش باشد ایا وی رومانتیک است و یا اهل تفریح و شوخ طبعی؟ ایا میل دارد بطور محرمانه از وی خواستگاری کنید و یا روی دیوار در خواست خود را بنویسید؟
 
5- درباره هدیه دادن به وی تصمیم بگیرید:
برای دختر ها و زنان هیچ چیز مبهوت کننده تر از یک هدیه غیر منتظره و غافلگیر کننده حلقه برلیان نمی باشد. اما اگر توان مالی شما اجازه این کار را به شما نمی دهد. برای یک حلقه را خریداری کنید از نوع سلیقه وی اطلاع یابید این کار را می توایند تا سوال کردن از دوستان و یا خانواده وی و یا مشاهده نوع جواهر آلاتی که وی استفاده می کند انجام دهید اما بسیاری از دختران تمایل دارند هنگام انتخاب حلقه خودشان حضور داشته باشند بهر حال باید به خواسته های وی احترام بگذارید.
 
6- مطمئن گردید پاسخ وی مثبت می باشد:
هنگامیکه پیشنهاد ازدواج می دهید باید مطمئن شوید که پاسخ وی بله خواهد بود شما می بایستا از قبل در مورد ازدواج به اندازه کافی صحبت کرده و کاملا از آن چه طرف مقابل از یک شریک زندگی بلند مدت انتظار دارد اگاهی یافته باشید درست است که می خواهید پیشنهاد ازدواج شما برای او سورپریز باشد اما نباید بی مقدمه دست به این کار بزنید.
 
7- افراد زیادی را از قصد و تصمیم خود آگاه نسازید:
شما ممکن است وسوسه شوید که قصد خود را با دوستان و خانواده خود در میان بگذارید اما عاقلانه تر آن است که این خبر را تنها با یکی دو تا از دوستان و یا نزدیکان صمیمی خود در میان گذاشته و به آنها اطمینان داشته باشید که رازدار و محرم اسرار شما می باشند.
 
8- پیشنهاد خود را از حفظ نکنید:
صرف نظر از آنکه کجا و چگونه پیشنهاد ازدواج می دهید باید آن پیشنهاد با نهایت صداقت و ابراز عشق حقیقی شما نسبت به وی همراه باشد از قبل در مورد حرفهایی که می خواهید به او بزنید یادداشت بردارید اما دقیقا انها را از بر نکنید در آن لحظه به وی بگویید که چرا وی یک فرد استثنایی بوده و چرا شما خواهان آن می باشید که باقی عمر خود را با وی سپری کنید باید جملات شما از دلتان براید او می خواهد با یک مرد ازدواج کند و نه یک ربات!
 
9- مکان و زمان مناسب را بیابید:
مکانی که پیشنهاد ازدواج می دهید می تواند یک رستوران پارک سینما و یا لب دریا باشد اما بهتر است مکانی انتخاب کنید که برای هر دوی شما خاطره انگیز بوده و شما را به یاد خاطرات گذشته بیندازد فاکتور زمان نیز بسیار مهم می باشد اگر وی سرایط سختی را سپری می کند اگر خسته و یا گرفتار دغدغه های شخصی و شغلی خود می باشد و یا آنکه از دست کسی عصبانی است زمان مناسبی برای این کار نمی باشد.
 
10- او را دستپاچه نکنید:
شما ممکن است بخواهید پیشنهاد خود را برای جهانیان فریاد بزنید و یا حداقل برای همسایگان مجاور خود اما مراقب باشید اشتیاق بی حد شما کار دستتان ندهد اگر وی شخصی درونگرا بوده و از آن که مرکز توجه دیگران واقع گردد بیزار می باشد بهتر است این کار را بطور خصوصی با وی در میان بگذارید.
 
11- انتظار همه نوع پیشامدی را داشته باشید:
صرفنظر از همه نقشه ها و طرح ریزی ها امکان دارد امور دقیقا ان طوری که شما و یا وی تصور می کردید پیش نرود خود را برای واکنش های احتمالی آماده کنید او ممکن است دستپاچه شده و یا هیجان زده گردد و یا آن که کاملا آرام و بی تفاوت باقی بماند وی ممکن است بگوید بله- خیر و یا شاید. شما ممکن است تصور کنید وی را کاملا می شناسید اما از پیش داوری و آنکه پاسخ وی چکونه خواهد بود پرهیز کنید چون ممکن است مایوس گردید.
 
12- اگر پاسخ وی منفی بود مایوس نشوید:
همواره احتمال آن که وی نه بگوید وجود دارد اما دلسرد نشوید با او صحبت کنید و علت عدم آمادگی وی را جویا گردید وی ممکن است تنها به زمان بیشتری نیاز داشته باشد و یا آن که اصلا وی دختر مناسبی برای شما نبوده باشد. اگر این طور باشد بهتر است همین حالا پی به آن ببرید تا انکه پس از ازدواج.
 
13- خیلی زود و یا خیلی دیر پیشنهاد ندهید:
زمان معینی برای پیشنهاد ازدواج وجود ندارد اما بهتر است پس از تنها گذشت 2 هفته از آشنایی خود با وی پیشنهاد ازدواج ندهید زمان پیشنهاد ازدواج هنگامی است که شما برای مدتی کافی به یکدیگر متعهد شده باشید همچنین زیاد وقت را تلف نکنید شجاع باشید و حرف دلتان را بزنید . 
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:19  توسط مدیریت وبلاگ  | 

راهنمایی هایی برای پرسش های پیش از ازدواج

 

راهنمایی هایی برای پرسش های پیش از ازدواج

دقت کنید که هیچ‌یک از محورهای پیشنهادی گفت‌وگو که در ادامه می‌خوانید، برای ارزش‌گذاری رفتار شما یا طرف مقابلتان نیست؛ هدف، تنها روشن شدن تفاوت‌ها است


بیشتر مشاجره‌های لفظی میان زن و شوهرها از حرف‌هایی که میان آن‌ها رد و بدل می‌شود، برمی‌خیزد؛ حرف‌هایی که یا نشان‌دهنده‌ی اختلاف نظر درباره‌ی عقاید و سلایق آن‌هاست یا قرار است منجر به یک تصمیم مشترک برای یکی از امور زندگی شود. اما چرا این اختلافات در دوران آشنایی پیش از ازدواج مجال بروز پیدا نمی‌کنند؟

دلیل اول آن است که تا زمانی که دو نفر زیر یک سقف نروند و زندگی مشترکشان را شروع نکنند، کمتر ممکن است حرف‌هایی از این دست پیش بیاید و دلیل دیگر آن‌که اگر هم پیش بیاید، رودربایستی‌ها و ملاحظات باعث می‌شود، طرفین حرف خود را فروبخورند.
 

پس اگر دختر و پسر در دوران آشنایی پیش از ازدواج در چنین مواردی حرفی پیش بکشند و بدون خودسانسوری و واقع‌بینانه نظر خود را بگویند و نظر طرف مقابل را بشنوند، می‌توانند دوران زناشویی بهتری را برای خود متصور باشند
 

 
دقت کنید که هیچ‌یک از محورهای پیشنهادی گفت‌وگو که در ادامه می‌خوانید، برای ارزش‌گذاری رفتار شما یا طرف مقابلتان نیست؛ هدف، تنها روشن شدن تفاوت‌ها است. تفاوت‌هایی که اغلب یکی از این سه حالت را دارند: مفید و مکمل هم، قابل اغماض و مدیریت، غیرقابل اغماض و مدیریت‌.
 
 
محاسن خانواده‌ها؛ محور اول

هر یک از طرفین، ابتدا از نظر خود، محاسن خانواده‌ای را که در آن بزرگ شده‌ است، برشمرده و سپس به طرف مقابل فرصت دهد تا بگوید آیا او هم مواردی را که به‌عنوان ارزش‌ها و محاسن خانواده‌ی همسر آینده‌اش شنیده است، «ارزش» و «حُسن» می‌داند؟
نکته: ممکن است رفتاری که شما همیشه به‌عنوان یکی از خوبی‌های خانواده و اقوام خود می‌پنداشته‌اید، در نظر همسر آینده‌تان، یک رفتار ناپسند یا مشکل‌ساز تلقی شود.
 
 
معایب خانواده‌ها؛ محور دوم

هریك از طرفین، ابتدا باید بر اساس معیارهای عرفی جامعه، معایب خانواده‌ای را كه در آن بزرگ شده است، برشمرده و بگوید كه آیا این معایب در زندگی شخصی و مشترك با همسر آینده‌اش مشكل‌ساز خواهد بود یا نه؟ (اگر مشكل‌ساز خواهد بود، تا چه اندازه؟)
همچنین صادقانه بگوید كه افكار و رفتار خودش نیز تحت تأثیر این خلقیات غلط خانوادگی هست یا نه؟ (اگر تحت تأثیر است، تا چه اندازه؟)
سپس طرف مقابل بدون تعارف و رودربایستی باید بگوید كه آیا می‌تواند با چنین روحیاتی كنار بیاید یا نه؟
 
 
زمان بچه‌دار شدن؛ محور سوم

هریك از طرفین باید نظر خود را درباره‌ی زمان بچه‌دار شدن بگوید.
ممکن است شما معتقد باشید بلافاصله پس از ازدواج باید بچه‌دار شد. این عقیده تنها مختص به کسانی که دیر ازدواج می‌کنند و نگران فاصله‌ی سنی خود و فرزندشان هستند نیست، بل‌که کسانی هم هستند که معتقدند با زود آمدن بچه، زن و شوهر بیشتر وابسته‌ی هم می‌شوند و رفتارهای کودکانه‌ی خود را  زودتر کنار می‌گذارند.
در این میان عده‌ای هم معتقدند همین‌طور که زندگی سر و سامان می‌گیرد، بچه‌ی زودآمده هم از آب و گل در می‌آید و همه‌ی دردسرهای اول زندگی با هم تمام می‌شود.
اما شاید طرف مقابل شما از آن‌هایی باشد که معتقدند چند سال اول زندگی را باید در غیاب بچه خوش بود و گشت و گذار کرد یا از آن‌هایی که عقیده دارند تا رفاه کامل برقرار نشود، نباید بچه‌دار شد. پس در این موارد به صراحت صحبت کنید.
 
 
تعداد بچه‌ها؛ محور چهارم
هریك از طرفین باید نظر خود را درباره‌ی تعداد بچه‌ها بگوید.
ممکن است شما معتقد به تک‌فرزندی باشید و معتقد باشید یک ده آباد بهتر از صد شهر خراب است و یا اصلا حوصله‌ی بیش از یک بچه را نداشته باشید.
شاید هم برعکس؛ عقیده داشته باشید که بچه‌ی یکی‌یک‌ دانه، خل و دیوانه می‌شود و بچه باید هم‌بازی داشته باشد و یا بیش از یکی باشد تا در سنین بالاتر تنهایی شما را بیش‌تر پر کند.
حالت دیگر این است که شما معتقد به جوری جنس باشید؛ یعنی بگویید بچه‌دار شدن را باید حتی‌الامکان تا وقتی هم که فرزند پسر داشت و هم فرزند دختر ادامه داد.
پس عقیده‌ی ‌خود را ـ هرچه که هست ـ در این مورد پنهان نکنید.
 
 
تربیت بچه‌ها؛ محور پنجم
هریك از طرفین باید نظر خود را درباره‌ی نحوه‌ی تربیت بچه‌ها بگویند.
ممکن است شما معتقد باشید که هنوز هم روش‌های سنتی تربیت و سخت‌گیری به بچه از همان سنین طفولیت، مطمئن‌ترین راه برای حفظ او در مسیر صحیح رشد فکری است.
شاید هم معتقد به روش‌های نوین تربیتی باشید و یادگیری روش درست تربیت بچه را مستلزم مطالعه‌ی کتاب‌های روان‌شناسی تربیت بدانید.
کسانی هم هستند که می‌گویند باید کتاب‌های تربیتی را خواند اما این روش‌ها را با در نظر گرفتن واقعیات و شرایط فرهنگی جامعه به‌کار بست.
در هرحال فراموش نکنید که در بحث تربیت، جدال سخت‌گیران و آسان‌گیران و نیز نبرد سنت و مدرنیزم یکی از زمینه‌های بروز اختلاف است.
 
 
دایره‌ی همدلی و پایبندی؛ محور ششم
همدلی و پایبندی برای هرکس تعریف خاص خود را دارد
.
ممکن است شما نوع برخورد یا نوع پوشش همسرتان در محافل خانوادگی یا عمومی را نشان‌دهنده‌ی میزان پایبندی او به زندگی مشترکتان بدانید.
یا ممکن است شما به همسرتان اعتماد کامل داشته باشید، اما باز هم به‌خاطر ناپسند شمردن رفتارهای برخی اشخاص دیگر ـ اعم از مرد و زن و فامیل و غیرفامیل ـ متوقع همدلی و همکاری او در محدود کردن ارتباطات‌ خود با آن‌ها باشید.
این هم ممکن است که شما نگران گذشته‌ی نامزدتان باشید.‌
اما درهرحال دو چیز را از یاد مبرید:
اول این‌که؛ هرگز نمی‌توانید متوقع قطع ارتباط همسرتان با والدینش باشید.
دوم این‌که؛ از ماجراهای گذشته‌ی خود، آن‌چه را که ممکن است در آینده برای زندگی مشترکتان مشکل‌ساز شود، ناگفته نگذارید و متقابلا به نامزدتان نیز این را یادآور شوید، اما در گذشته‌ی یکدیگر بیش از این جست‌وجو نکنید.
 
 
خرج کردن؛ محور هفتم
از نظر شما چه هزینه‌هایی خرج لازم و چه هزینه‌هایی خرج زائد هستند؟
ممکن است کاری که شما به حساب صرفه‌جویی خود می‌گذارید، همسر آینده‌ی شما به پای خساست شما بگذارد.
در اطراف خود، چه کسی را ولخرج، چه کسی را خسیس و چه کسی را مدبر می‌دانید؟ نمونه‌هایی از ولخرجی، خساست و تدبیر آن‌ها را مثال بزنید.
مثلا ممکن است شما هدایا و کادوهای متقابل مناسبتی را باعث افزایش محبت بین اعضای خانواده یا اقوام بدانید و ممکن است آن را نوعی ولخرجی و عرصه‌ای برای بروز چشم و هم‌چشمی‌ها تلقی کنید.
شاید هم نفس عمل را ستایش کنید اما معتقد باشید که باید در هر مورد، فراخور حال عمل کرد.
یا ممکن است صرف ناهار و شام را در بیرون از منزل، یک تفریح خوب یا یک ولخرجی بی‌مورد به حساب آورید.
نظرتان در مورد خرج کردن برای سرگرمی‌هایی مثل مسافرت، شهربازی، سینما، تآتر، گالری‌های هنری و کنسرت‌های موسیقی یا میهمانی دادن چیست؟
 
 
پیشرفت مالی؛ محور هشتم
آیا شما فکر می‌کنید که طی هر یک‌ سال باید پیشرفت‌های مهمی در زندگی‌تان محقق شود یا در عرض کمتر از یک ‌سال؟
آیا شما فقط خودتان را به عنوان مدیر برنامه‌های کاری و مالی خود قبول دارید یا همسرتان را نیز به ‌عنوان کسی که از مسائل کاری و مالی شما خبر دارد، مشاور و حتی مدیر خوبی برای برنامه‌های‌تان می‌دانید؟
به عنوان مثال؛ آیا شما فکر می‌کنید فعلا بیش از این نمی‌توان برای تغییر شرایط مالی و ارتقای وضعیت شغلی کاری کرد یا معتقدید که دو فکر بهتر از یک فکر جواب می‌دهد و همفکری با همسرتان در این مورد، می‌تواند منشاء تحول باشد؟
آیا شما معتقدید که زن نیز باید در این مسیر با شوهر خود همراه شود و بیرون از خانه شغلی داشته باشد؟
نهایت پیشرفت برای شما چیست؟ تصاحب یک خانه‌ی مناسب و یک اتومبیل؟ تصاحب یک خانه مجلل در بالای شهر و یک اتومبیل مدل‌بالا و یک ویلا در منطقه‌ای خوش‌ آب و هوا؟ یا...؟
 
 
اوقات فراغت و امور منزل؛ محور نهم

به نظر شما ایام تعطیل و اوقات فراغت برای چه کاری است؟
امور منزل و کارهای عقب‌افتاده؟ استراحت؟ تفریح؟ مطالعه؟ اهمیت هرکدام از این موارد برای شما چه‌قدر است؟ بیشتر اهل کدام‌یک از این کارها هستید؟
آیا حاضرید وقتی که نیاز به استراحت ندارید، بدون دلخوری از سر رفتن حوصله‌تان، فرصت استراحت به همسرتان بدهید؟
به نظر شما همکاری شوهر در انجام امور منزل ـ جمع ‌و جور، رُفت ‌و روب، شست ‌و شو، آشپزی، خرید مایحتاج روزانه، امور بچه‌ها و... ـ تا چه‌‌ اندازه باید باشد؟ برای روشن شدن این میزان، درصد بگویید.
چه کارهایی برای اوقات فراغت روزانه و چه کارهایی برای ایام تعطیل مناسب‌اند؟
تماشای فیلم را در منزل ترجیح می‌دهید یا سینما؟
مطالعه را مفید می‌دانید یا ضروری؟
چه‌قدر میهمانی رفتن یا میهمانی دادن را دوست دارید؟
دوست دارید چه‌مقدار از اوقات فراغت خود را دو نفری و چه‌مقدار از آن را در جمع دوستان و آشنایان بگذرانید؟
چه‌قدر اهل سفر هستید و چه‌ گونه مسافرتی را دوست دارید؟
آیا قدم زدن در کوچه‌ها و خیابان‌های شهر را دوست دارید؟
آیا...؟
 
 
صمیمیت و احترام؛ محور دهم
دایره‌ی پرهیز از توهین و حفظ احترام طرفین در هنگام بروز اختلافات و مشاجره‌های لفظی را چه‌گونه ترسیم می‌کنید؟
آیا درصورت بروز مشاجره‌ با یک شخص، معمولا آن را محدود به موضوع مورد اختلافتان با او می‌کنید، یا کل شخصیت و کل رابطه‌ای را که با او دارید، زیر سوال می‌برید؟
ابراز علاقه، عشق و محبتِ همسرتان به شما باید چه‌گونه باشد؟ با حرف‌های محبت‌آمیز؟ با دادن هدیه؟ با کمک در انجام کارهای شخصی شما؟ با ناز و نوازش و رفتارهای زناشویی؟
توقع دارید همسرتان هرکدام از این کارها را با چه فواصل زمانی و در چه اوقاتی برای شما انجام دهد؟
تا چه اندازه آمادگی پیش‌قدم شدن برای انجام هرکدام از این کارها را دارید و تا چه اندازه متوقع‌ هستید همسرتان در این موارد پیش‌قدم شود؟
 
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390ساعت 19:18  توسط مدیریت وبلاگ  | 

مطالب قدیمی‌تر